CIA OCENILA SAUDSKÉHO PRINCA ZA BOJ PROTI TERORIZMU

3
569
Saudský korunný princ Mohammed bin Nayef bin Abdulaziz s bývalou americkou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou, 16. január 2013, zdroj: wikipedia

Saudský korunný princ Mohammed bin Nayef bin Abdulaziz al-Saud, podpredseda vlády a minister vnútra, dostal od CIA ocenenie za “priame spravodajské služby súvisiace s protiteroristickou prácu a prínos pre zabezpečenie medzinárodného mieru a bezpečnosti.”

Medailu, pomenovanú po Georgovi Tenetovi, odovzdal riaditeľ CIA Micheal Pompeo po tom, čo bol v piatok prijatí v Rijáde za prítomnosti námestníka korunného princa Muhammada bin Salman al-Saud, podpredsedu vlády a ministra obrany.

Korunný princ po obdržaní medaily uviedol, že si cení vyznamenanie CIA a zdôraznil, že jeho úsilie bolo podporované predstaviteľmi Saudskej Arábie na čele s kráľom Salman bin Abdulaziz al-Saudom, rovnako ako úsilím kráľovských bezpečnostných síl.

Podľa princa zohráva Saudská Arábia kľúčovú úlohu v boji proti terorizmu a odsudzuje všetky formy a prejavy terorizmu. “My, ak Boh dá, budeme aj naďalej všade čeliť terorizmu a extrémizmu a vďaka Bohu sa nám podarilo zmariť mnoho pripravovaných teroristických útokoch”.

Korunný princ tiež zdôraznil, že boj proti terorizmu je spoločnou medzinárodnou zodpovednosťou, ktorá si vyžaduje medzinárodné úsilie na všetkých úrovniach, podporené vojensky, intelektuálne, ale aj finančne. To sa podľa neho musí docieliť v rámci medzinárodného práva a princípov OSN.

S ohľadom na vzťahy medzi Saudskou Arábiou a USA, korunný princ povedal: “Náš vzťah so Spojenými štátmi americkými je historický a bude naďalej úspešne pokračovať.”

K hrozbe možných budúcich útokov, korunný princ dodal: “Sme obklopení konfliktnými oblasťami a boli sme prví ovplyvnení terorizmom z rôznych zdrojov, no sme vybavení na boj proti teroru v každom mieste a za všetkých okolností.”

Počas svojho stretnutia s Pompeom, princ Mohammed bin Nayef diskutoval radu tém spoločného záujmu medzi oboma krajinami, vrátane ich zlepšenia, a to najmä s ohľadom na posilnenie spolupráce v oblasti bezpečnosti, hlavne v oblasti boja proti terorizmu.

ZDROJalarabiya.net
FOTOwikimedia.org
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

3
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
3 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
3 Autori komentárov
MohamedVLADOAlena Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
Mohamed
Nezareg.
Mohamed

Saudi sú najväčší podporovatelia terorizmu. Toto je skutočne na hlavu postavené, že oni bojujú proti terorizmu. Američania sú umelci v manipulácii so skutočnosťami.

VLADO
Nezareg.
VLADO

akosi nespomenuli proti komu konkretne,lebo cely svet vie ze isis by uz davno vyschol bez ich financii a zbrani (tiez usa) a toto je total fraska na aku sa neda zvyknut

Alena
Nezareg.
Alena

Nech mu ešte dajú ocenenie za boj pre ženské práva a rovnoprávnosť,lebo už je to aj tak jedno,fraška ako fraška!