Čínska národná vesmírna agentúra (China National Space Administration) sprístupnila pre verejnosť fotografie z nedávneho pristátia na Mesiaci. Na svojich stránkach majú teraz k dispozícii na stiahnutie stovky fotografií mesačného povrchu vo vysokom rozlíšení v pravých farbách.
Fotografie boli zhotovené pred niekoľkými rokmi kamerami umiestnenými na mesačnom vozidle Yutu a pristávacom module Čchang-e 3. Čína sa v decembri 2013 stala iba treťou krajinou v histórii, ktorej sonda úspešne pristála na povrchu Mesiaca. Pred ňou sa to podarilo iba Spojeným štátom americkým a Rusku.

Čínsku misiu robila pozoruhodnou aj skutočnosť, že išlo o prvé mäkké pristátie na mesiaci po 37 rokoch. Posledné mäkké pristátie na povrchu mesiaca realizovali Rusi so svojou sondou Luna 24 v roku 1976.
Táto sonda bola prvou v rámci tzv. 2. fázy čínskeho mesačného programu, ktorá po prvej fáze zahŕňajúcej výskum Mesiace z obežnej dráhy počíta aj s povrchovým prieskumom.
Celková hmotnosť sondy aj s palivom bola viac ako 3 700 kg (suchá hmotnosť cca 1 200 kg), pričom základné teleso sondy má približne tvar štvorca so stranou dĺžky 2,5 metra, celkové rozpätie sondy aj s roztvorenými pristávacími nohami je až 4,76 metra.[sociallocker id=2937][/sociallocker]
Pristávacia časť je vybavená 7 vedeckými prístrojmi vrátane kamier pre štúdium mesačného povrchu a blízkeho okolia. Súčasťou je aj astronomický teleskop určený pre výskum oblohy v ďalekom UV pásme (pôjde o prvé takéto astronomické pozorovania z povrchu Mesiaca).
Robotické vozidlo Yutu je vysoké 1,5 metra a má hmotnosť 120 kg. Názov vozidla sa viaže k čínskej mytológii a predstavuje nefritového králika, ktorý robil na Mesiaci spoločnosť princeznej Čchang-e.


- Ďalšie fotografie z robotického vozidla Yutu zverejnené na stránke planetary.org
- Ďalšie fotografie z modulu Čchang-e 3 zverejnené na planetary.org