ČÍNSKA SONDA SA PO OBLETENÍ MESIACA VRÁTILA NA ZEM

0
140

Čína dokončila svoju ​​prvú návratovú misiu na Mesiac. Bezpilotná sonda sa po obletení Mesiaca vrátila a úspešne pristála na pastvinách v Mongolsku.
Ako uviedli čínske orgány, cieľom sondy bolo otestovať technológiu a nastavenia, ktoré majú byť použité aj počas plánovaného projektu v roku 2017, kedy bude k mesiacu vyslaná sonda, ktorá bude mať za cieľ odobrať vzorky z povrchu Mesiaca a vrátiť sa spolu s nimi na Zem.
Nosná raketa so sondou odštartovala 24. októbra a počas svojej cesty zhotovila aj niekoľko záberov.

Podľa čínskej agentúry Xinhua, pred opätovným vstupom do zemskej atmosféry sa sonda pohybovala rýchlosťou 11,2 km za sekundu, čo je rýchlosť, ktorá môže generovať teplotu viac ako 1,500 °C.
Vedci preto kvôli spomaleniu a zníženiu teploty navrhli postup, pri ktorom sa sonda “odrazila” od zemskej atmosféry a až následne opätovne vstúpila do atmosféry a pristála. Uviedol pre čínsky denník Hao Xifan, zástupca hlavného dizajnéra sondy.

Peking plánuje v roku 2020 vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu a nakoniec vyslať pilotovanú misiu na Mesiac.
Čína pozerá na vývoj svojho vesmírneho programu ako na dôkaz, že jej hviezda stúpa. Návrat sondy po oblete mesiaca znamená, že Čína sa stala iba tretím štátom, po bývalom Sovietskom zväze a USA, ktorý úspešne dokončil misiu na Mesiac a späť.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na