POLITICKÉ ČISTKY V TURECKU POKRAČUJÚ, OBVINENÝCH JE TAKMER 5 TISÍC POLICAJTOV

0
153

Tureckí prokurátori vydali zatykače pre celkovo 4.900 ľudí v policajnom zbore, kvôli ich údajnému napojeniu na Gülenovo hnutie. Doteraz bolo vzatých do väzby vyše tisíc obvinených.

Podľa vyhlásenia tureckého ministra vnútra, Süleymana Soylu, bolo v stredu zadržaných 1.009 osôb v 72 provinciách počas záťahov zacielených na údajných stúpencov Gülenovho hnutia v radoch polície.

Tejto operácie, ktorá je pod dohľadom úradu Vrchného štátneho zástupcu v Ankare, sa zúčastňuje celkovo 8.500 policajtov.

Vysoký počet zadržaní, najväčší od neúspešného pokusu o prevrat z 15. júla 2016, prišiel práve po schválení ústavného reformného balíka, prijatého v referende 16. apríla, ktorý dal tureckému prezidentovi Recep Tayyip Erdoğanovi obrovskú výkonnú právomoc.

Turecko zažilo dňa 15. júla 2016 vojenský pokus o prevrat, pri ktorom zahynulo viac ako 240 ľudí a zranených bolo ďalších viac ako tisíc. Bezprostredne po puči pripísala vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) spolu s prezidentom Erdoğanom, vinu hnutiu duchovného Fethullaha Gülena, napriek nedostatku akéhokoľvek dôkazu v tejto súvislosti. Prezident Erdoğan nazval pokus o prevrat „darom od Boha“ a spoločne s vládou začal s tvorbou „nového Turecka“, a to prostredníctvom rozsiahlych čistiek zameraných na odstránenie sympatizantov hnutia aj z vnútra štátnych inštitúcií, dehumanizáciou populárnych osôb a zatýkaním.

Podľa vyjadrenia ministra vnútra Soylu z 2. apríla 2017, bolo zadržaných v rámci vyšetrovania Gülenovho hnutia od pokusu o štátny prevrat celkovo 113.260 ľudí, ktorí zároveň prišli o posty, a to vrátane sudcov, učiteľov, armádnych dôstojníkov, úradníkov atď. 47.155 osôb bolo vzatých do vyšetrovacej väzby, vrátane novinárov a opozičných politikov.

 

ZDROJturkeypurge.com
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre