CNN PREPUSTILA ZNÁMEHO POLITICKÉHO KOMENTÁTORA, KTORÝ SA NA PÔDE OSN ODVÁŽIL KRITIZOVAŤ IZRAEL

0
257

Marc Lamont Hill bol po svojom prejave na pôde OSN vyzývajúcom Izrael, aby podporoval ľudské práva Palestínčanov prepustený z CNN, kde pracoval ako politický komentátor.

Hill vystúpil v stredu na Newyorskej schôdzi Výboru Spojených národov pre uplatňovanie základných práv Palestínčanov, ktorá sa konal pri príležitosti Medzinárodného dňa solidarity s palestínskym ľudom.

V prejave povzbudzoval národy, aby protestovali proti Izraelu, kým nebude existovať „slobodná Palestína od rieky až k moru.“ Frázu „od rieky k moru“ používa palestínske hnutie Hamas, ktoré odporuje izraelskému štátu a toto vyjadrenie niektorí pochopili ako priamy útok voči židovského národu. (Fráza sa týka územia medzi riekou Jordán a Stredozemným morom, ktoré je teraz Izraelom.)

Hill tvrdí, že ide o nesprávny výklad tejto frázy a svoj prejav obhajoval aj na sociálnych sieťach. „Moja zmienka „od rieky k moru“ nebola výzvou niekoho alebo niečo zničiť. Bola to výzva na spravodlivosť, tak v Izraeli, ako aj na Západnom brehu a v Gaze,“ napísal na Twitteri. „Môj preslov veľmi jasne a konkrétne tieto veci špecifikoval. Žiadne debaty nezmenia to, čo som vlastne povedal a čo som mal na mysli.“

Marc Lamont Hill je komentátorom, aktivistom a televíznou osobnosťou, je pravidelným komentátorom v rôznych médiach a pôsobí ako profesor mediálnej výchovy na Temple University vo Filadelfii.

Liga proti hanobeniu (ADL) nesúhlasila s Hillovým vysvetlením jeho slov a uviedla, že „tí, ktorí volajú po území od rieky k moru, požadujú ukončenie štátu Izrael.“

Vo svojom prejave Hill načrtol svoju podporu jedno-štátneho riešenia konfliktu medzi Izraelom a Palestínou, ktorý by zahŕňal plné práva pre Palestínčanov a kritizoval súčasnú politiku izraelskej vlády. „Toto nie je antisemitský postoj,“ odkázal Hill cez Twitter.

„Bohužiaľ, žijeme v dobe, keď sa akákoľvek kritika izraelskej vlády nazýva antisemitizmom,“ dodal. „Každý apel na slobodu Palestínčanov je chápaný ako pokus siahať na slobodu Izraela. Tak to nemusí a ani by byť nemalo.“

Hillova kritika izraelskej vlády nie je zďaleka jedinečná. Aj v samotnom Tel Avive  protestovali stovky ľudí proti vojenským zásahom a zabitiu vyše 170 palestínskych demonštrantov začiatkom tohto roka (zranených bolo ďalších 15-tisíc).

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zeid Ra’ad Al Hussein, vyjadril taktiež hlboké znepokojenie nad násilím proti Palestínčanom, ku ktorému došlo počas demonštrácií. Humanitárnu krízu označil „úplne zámernou a zbytočnou“ a konštatoval, že násilie prispelo len k prehĺbeniu problému.

ZDROJhuffingtonpost.com
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre