ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O UMELEJ INTELIGENCII A UNIVERZÁLNOM ZÁKLADNOM PRÍJME

0
371

ZNIČÍ UMELÁ INTELIGENCIA ĽUDSTVO?

Zrejme nie. Ale to ešte neznamená, že ma nezaujíma to, že umelá inteligencia (AI) a robotika budú mať masívny dopad na budúcnosť pracovnej sily. McKinsey & Co predpovedá, že 45 % dnešných pracovných pozícií čaká v priebehu najbližších 20 rokov koniec z dôvodu automatizácie – táto myšlienka ma ťaží. Ale takúto zmenu sme už zažili – Amerika si prešla od spoločnosti farmárov (84% v roku 1810) k len 2% farmárov (dnes). Takže ma až tak netrápi miera prichádzajúce zmeny, ale rýchlosť, akou dôjde k zmene. Čo je presne dôvod, prečo sa chcem zamerať na mechanizmus, aby som stlmil dopad rapídnej technologickej nezamestnanosti a vytvoril priestor pre univerzálny základný príjem (UBI).

Celkový počet ľudí dnes žijúcich v extrémnej chudobe sa šplhá až k číslu 700 miliónov (podľa Svetovej banky, kedy ľudia nezarábajú viac ako 1,03€/ deň (čísla z roku 2005)). Podľa Brookingského inštitútu, len niečo cez 68 miliárd dolárov by ich dostalo z podmienok extrémnej chudoby. Takéto množstvo peňazí minieme ročne dvakrát na globálnu pomoc. Kiežby sa dostali prostriedky priamo k ľuďom, ktorí ich potrebujú najviac. V nedávnom webinári Abundance 360 (Dostatok 360) som spovedal Michaela Fayea, spoluzakladateľa GiveDirectly, ktorý mi predstavil presvedčivé dáta o trhline vo filantropii.

GiveDirectly je dodnes najväčší experiment s univerzálnym základným príjmom. Už vyše 12 rokov GiveDirectly riadi kontrolovaný experiment v 4 dedinách v Keni s viac ako 26 000 účastníkmi. Čo sa týka kontrolnej skupiny 40 dedín bude dostávať pravidelný základný príjem po dĺžku 12 rokov, ďalších 80 po dĺžku dvoch rokov a ďalších 80 dedín dostane jednorazovú platbu rovnajúcu sa dvojročnému príjmu.

V každej dedine, každý – či už je to muž, žena alebo dieťa – dostane rovnaké množstvo peňazí, zhruba 75 centov každý deň, bez ohľadu na ich aktuálny finančný status. Ohromné nie? A od spustenia experimentu v roku 2012, GiveDirected prerozdelil v celkovej výške viac ako 85 miliónov euro ľuďom žijúcim v extrémnej chudobe. Dáta, ktoré zhromažďujú, týkajúce sa účinnosti UBI, sú neuveriteľné.

ČO SOM SI VZAL Z INTERVIEW

Filantropia je zrelá na rozklad. Mnohé z dnešných miliardových neziskoviek a nevládnych organizácií sú neuveriteľne neefektívne a byrokratické. Michael odhaduje, že len „15-20% dotácií“ sa dostane až k cieľovej osobe, a dodáva, že v mnohých prípadoch „aktuálny systém je tak komplexný, že mnohé z agentúr samy nepoznajú reálne čísla.“

Mnohé programy a finančné dary sú v naturáliách, v podobe potravín, ktoré sú často len znovu  predané so zľavou, pretože konzumenti ich jednoducho nechcú. Ak ale dáte hotovosť miesto tovarov a skombinujete ju s hromadou mobilnej technológie, GiveDirectly mení pomer a z každého dolára putuje 90 centov priamo do rúk prijímateľa.

Takisto priame darovanie hotovosti má protichodný pozitívny vedľajší produkt. Ako spoločnosť podceňujeme schopnosť chudobných robiť rozhodnutia v ich najlepšom záujme. Chceme určovať, kto čo dostane, koľko a za akých podmienok.

Michael je napríklad názoru, že ak sa spýtate dieťaťa, čo by radšej darovalo chudobnému, kravu alebo peniaze, deti väčšinou odpovedia, že kravu. Majú z toho lepší pocit. Ak dvame peniaze, tiež váhame, ale zo strachu, že to povedie k zvýšenej intenzite zneužitia alebo lenivosti. No zdokumentované štúdie neprestajne dokazujú, že prevod peňazí vedie skôr k zníženiu pravdepodobnosti nákupu alkoholických alebo tabakových výrobkov; a vedie práve k zvýšeniu počtu odrobených hodín.

Uvediem príklad štúdie zo Srí Lanky, kde jednorazové prevody prispeli k zvýšeniu ročného príjmu u mužov o 64-96% z grantu po piatich rokoch. Ďalší prípad je z Ugandy, kde 4 roky po poskytnutí malej jednorazovej finančnej pomoci zarábali príjemcovia o 41% viac ako tí, ktorí takúto pomoc nedostali.

PREVOD PEŇAZÍ VEDIE K LEPŠÍM ZDRAVOTNÝM A SOCIÁLNYM VÝSLEDKOM

Keď sa pozerám na 160 štúdií z viac ako 30 krajín a 56 prevodových programoch, Overseas Development Institute (Zámorský rozvojový inštitút) nedávno uskutočnil meta analýzu (štatistická analýza kombinuje výsledky viacerých vedeckých štúdií), a povšimol si pozitívne výsledky naprieč všetkými oblasťami, ako sú vzdelávanie, zdravie a výživa, úspory, investície a zamestnanosť.

Hlavne čo sa týka zdravia, štúdie objavili značný nárast vo výške a váhe detí v Južnej Afrike, pokles počtu ľudí infikovaných HIV a trpiacich psychologickou úzkosťou na Malawi, pokles počtu novorodeniatok s nízkou hmotnosťou, úbytok detskej lacnej pracovnej sily ako aj nárast detí plniacich si školskú dochádzku. A koniec koncov aj pokles domáceho násilia.

Technologická nezamestnanosť sa blíži rýchlo a má potenciál viesť k značným spoločenským nepokojom. Musíme začať prichádzať a vykonávať experimenty k validácii riešení, ktoré budú platné a fungovať vo všetkých geografických šírkach a kultúrach. UBI je jedno riešenie.

Vzdávam hold vášnivým podnikateľom, ktorí sa púšťajú do experimentov, aby prišli s riešeniami. Čo urobíš ty, aby si niečo zmenil? Máme dostatok zdrojov a materiálov, aby sme vytvorili svet blahobytu. Pustime sa teda do práce.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments