ČORAZ VIAC NEMCOV ODMIETA PLATIŤ KONCESIONÁRSKE POPLATKY AJ Z DÔVODU ŠÍRENIA PROPAGANDY

1
866

Nemecká verejnoprávna televízia ARD uvádza, že eviduje dlžnú sumu na koncesionárskych poplatkoch u 4,5 milióna Nemcov. Údaje o tom, prečo tieto poplatky zaplatené neboli štatisticky zozbierané nemá.

Od 1.1.2013  došlo v Nemecku k zmene a rovnaký paušálny koncesionársky poplatok vo výške 17,50 eura mesačne platia všetky nemecké domácnosti. Domácnosti platia poplatok bez ohľadu na to koľko ľudí v domácnosti žije, koľko je v nej televízorov, rozhlasových prijímačov, alebo počítačov.

A hoci nie je presne jasné, koľko domácností odmieta platiť koncesionárske poplatky ako určitú formu protestu, právnici hovoria, že je to čoraz viac a viac z nich.

“Mnoho ľudí jednoducho nepochopilo nový zmenený systém – jednoducho im nebolo dostatočne dobre vysvetlené, za čo vlastne majú platiť,” uviedol Sascha Giller z advokátskej kancelárie PWB, ktorá dúfa, že dostane prípad pred ústavný súd. “To znamená, že sme mali masívny príliv klientov, ktorí vzdorujú povinným platbám.”[sociallocker id=5464][/sociallocker]

PWB v súčasnosti zastupuje okolo tisíc klientov, ktorí odmietajú platiť ich koncesionársky poplatok, ale Giller zdôraznil, že ich dôvody sú rôzne.

“Veľa z nich kritizuje obsah, vrátane politickej orientácie – v duchu “Je to hlásateľ propagandy” a máme ďalších, ktorí hovoria, že médiá na princípe verejnoprávneho vysielania ako také už nemajú v modernom svete svoje miesto, prinajmenšom nie s povinnými poplatkami” povedal pre DW. “A máme klientov, ktorí jednoducho nepoužívajú médiá… Tiež máme podnikateľov, ktorí nevidia dôvod, prečo by mali znovu platiť za ich druhý domov.”

Ďalší právnik zastupujúci neplatičov koncesionárskych poplatkov Jakob Heinrich Tschuschke uviedol, že právna bitka ešte nie je u konca. “Stále si myslím, že je to nezákonné a to aj v prípade, že súdy majú iný názor,” povedal pre DW. “Chcem vidieť, čo na to povie ústavný súd.”

ZDROJdw.com
Avatar
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať. Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
1 Comment
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
bonsaj

čo na to Slováci?