CUDZIE ZAVÁDZAME A NA NAŠE VLASTNÉ ZABÚDAME

0
855

„Zbieral, nahrával, fotografoval a zapisoval som čo som videl v nádeji, že to raz bude mať cenu. Nie v tom, aby sa človek nad človeka vyvyšoval, ale aby sa spoznal a sám seba prijal, lebo jedno i druhé ho oslobodí…

Mám vrodené citlivé vnímanie prírody a tak aj ľudovej tvorby, lebo je s rozmanitosťou prírody v úplnej symbióze. Chodil som s husľami pod pazuchou a podľa nich som notoval ľudové piesne a pritom zapisoval rozprávanie ľudí o živote, ktorý bol lokálne úplne samorastlý, bez najmenšieho vplyvu techniky, cudzieho vzoru.

Myslel som si – čím viac času uplynie, tým budú pamiatky vzácnejšie, obdivovanejšie. A dnes? Nastal pravý opak – národ sa hmotárstvom a cudzími vplyvmi kŕmi, rodáci sa hanbia za materinskú reč a deti pomaly nevedia, že tu boli ich predkovia.

Naši predkovia nemali ani tušenie, že sú Slovákmi, oni také povedomie nepotrebovali. Až v 19. storočí nastalo prebudenie národov, buditelia evokovali národné cítenia, národné povedomia, ktoré i dnes pretrvávajú. Žiaľ ale – vyvinuli sme sa do podoby, že pomaly už niet si čo uctiť. Národy postupne prestávajú byť nositeľmi svojich vlastných kultúr.

Národ prestáva žiť svojimi zvykmi, vzniká citové vákuum a to následne obsadzuje cirkev a všetky tie umelé televízne „celebrity“.

Prestalo sa spievať o živote, o smrti, o radosti, o smútku. Ľudová tvorba bola doslova citovým kompasom, ukazovateľom osudov ľudí. Ľudia postupne spohodlneli a začali sa hanbiť za minulosť…

Dnes je pôžitok nahradzovaný pozeraním televízie, v ktorej je samý sex, sexuálna poloha a mejkap. Veď pozrite si časopisy – v každom čísle musí byť holá baba s pikantnými poznámkami. Veď toto je pornoštát. Veď to nie je normálne, že v tomto štáte nemáme ani jeden časopis, ktorý by sa venoval ľudovej tvorbe. Mám tisíce zapísaných strán rôznych ľudových povier. Ale čo s tým? Nikto to nepotrebuje, nikoho to nezaujíma.

Tento národ za stáročia a pokolenia v ťažobe života vytvoril umenie a krásu, ktorá sa dotýka hviezd. A výsledok? O psoch a mačkách máme päť časopisov i jednu revue, ale o národe žiaden! Dnes vidím, že nastáva nesmierne katastrofická situácia – likvidácia zmyslu života. Nie je hrozné, že ľudia vôbec netušia, prečo sú na svete?

Ľudstvo má rozličné prikázania, napríklad Desatoro, ako mravne žiť, konať Dobro, poznať Boha, milovať Ho. Lenže – z naúčania ako mravne žiť, žijú za ťažké milióny cirkvi. Ich obrady, hry na organe, spevy a podobne sú prekrásne, lenže ľudstvo nepremenia, ba často naopak. Likvidácia zmyslu života – nielen ľudstva, ale aj prírody, keďže sa žije nad jej možnosti – práve vrcholí. Na celom svete.

Toto je taká „plíživá“ smrť ľudstva. Vymizne úcta, už dnes pomaly nemáme na sebe čo obdivovať, na čo byť zvedaví. Všetko je len o marketingu, o Superstar a súťažiach o peniaze, o podobných nezmysloch. V televízii vám dajú zjesť živého chrobáka a keď to urobíte, ešte vám za to zaplatia. Je to normálne? Ľudia žijú v absolútnej neznalosti o svojom národe. A nielen to, aj v nevedomosti o zmysle života. Taká je dnešná realita…“


Etnológ, historik a jazykovedec JÁN LAZORÍK sa narodil v roku 1920.

Pracoval ako učiteľ, v Krivanoch založil mičurinskú stanicu. V roku 1968 založil jednu z najznámejších folklórnych skupín tej doby u nás.

V Krivanoch postavil amfiteáter, desaťročia zapisoval ľudové piesne, hádanky, príhody, legendy, rozprávky. Nazbieral tisícky predmetov, dokumentujúcich životy ľudí na východnom Slovensku. Vystavením zbierok, ktoré má doma a na iných miestach, by vzniklo plnohodnotné múzeum.

Po odchode na dôchodok napísal desiatky kníh. Ako sám tvrdí, väčšina ľudí ho považuje za blázna. Priznáva, že zrejme všetko, čo po ňom ostane, skončí v kontajneri, lebo sa tomu nebude mať kto venovať.

(Spracované z podkladov internetového blogu Jána Lazoríka)

http://www.marmelada.sk/projekt/cooltura

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre