DÁNSKO TAJÍ, ČI V KODANI PRISTÁLO LIETADLO URČENÉ PRE ZADRŽANIE EDWARDA SNOWDENA

0
490

Dánsky spravodajský portál zverejnil dokumenty, ktoré nahrávajú obvineniam, že v júni 2013 sa v Kodani nachádzalo americké lietadlo s napojením na tajný program CIA, pripravené zadržať informátora NSA Edwarda Snowdena.

Portál Denfri.dk uvádza, že po získaní prístupu k dokumentom z ministerstva spravodlivosti sa potvrdilo, že v júni 2013 bolo Kodanské letisko použité pre pristátie amerického lietadla pre vydávania väzňov, ktoré bolo vyslané za účelom zadržania Edward Snowdena riešiaceho odlet z moskovského letiska a jeho odovzdania do USA.

Snowden, ktorý sa dostal do povedomia verejnosti po vykonaní rozsiahlych odhalení o spravodajskej činnosti Spojených štátov doma aj v zahraničí, uviazol v tom čase na letisko v Rusku, nakoľko mu spojené štáty po odlete z Hong Kongu zrušili jeho americký pas. Následne mu bol ponúknutý politický azyl v Rusku.

Tajomné lietadlo

Príbeh súkromného lietadla Gulfstream s registračným číslom N977GA publikoval v lete 2014 britský novinár Duncan Campbell. Lietadlo bolo podľa neho už skôr používané americkou rozviedkou na utajené prepravy teroristických subjektov do tajných amerických väzníc v Európe.

Lietadlo typu Gulfstream V s číslom N977GA odletelo večer, 24. júna 2013, z pokojného regionálneho komerčného letiska  vzdialeného 30 míľ od Washingtonu DC. Snowden predtým priletel do Moskvy z Hong Kongu s úmyslom odletieť na Kubu.

V skorých ranných hodinách nasledujúceho dňa bol zaznamenaný prelet tohto lietadla ponad Škótsko smerom na východ v neobvykle vysokej nadmorskej výške 45.000 stôp, pričom lietadlo nemalo podaný letový plán. Podľa informácií z The Register nakoniec do Ruska nedoletelo, ale pristálo a čakalo na letisku v Kodani.

Od augusta minulého roka podal dánsky portál Denfri.dk na dánske Ministerstvo spravodlivosti viaceré žiadosti o slobodný prístup k informáciám. Požadoval nahliadnutie do dokumentov týkajúcich sa údajného zapojenia Dánska do zatýkania a vydania Snowdena po vstúpení na dánsku pôdu a podrobností o tajomnom lietadle, ktoré malo použiť Kodanské letisko.

Prístup k mnohým z požadovaným dokumentom bol zamietnutý a množstvo informácií v poskytnutých dokumentoch bolo začiernených.

Dánske orgány uvádzali podľa autora veľký počet viac či menej fantazijných dôvodov prečo nemôžu byť informácie zverejnené – vrátane tohto:

Zdroj foto: denfri.dk

“V prípade, že by sa informácie dostali do povedomia verejnosti, mohlo by dôjsť k narušeniu vzťahov medzi Dánskom a USA,” píše vo svojej odpovedi ministerstvo spravodlivosti.

Poskytnuté dokumenty však dopomáhajú tvrdeniu, že lietadlo Gulfstream skutočne použilo dánsky vzdušný priestor a pristálo v Kodani. Nachádzajú s v nich informácie o povolení na prelet a pristátie lietadla USA na “štátne účely”, rovnako ako e-mailové korešpondencie pracovníkov dánskej polície a ministerstiev.

ZDROJdenfri.dk
Avatar
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať. Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments