BÝVALÝ BRITSKÝ VEĽVYSLANEC – DÉMONIZÁCIA SÝRSKEHO REŽIMU NADOBUDLA ABSURDNÉ ROZMERY

0
526
Vianočné oslavy v oslobodenom Aleppe, zdroj: facebook

Bývalý britský veľvyslanec v Sýrii Peter Ford sa v rozhlasovom rozhovore vyjadril, že Británia by mala prestať s podporou sýrskej opozície, mala by pomôcť Sýrčanom zrušením sankcií a mala by spolupracovať s Ruskom v politických riešeniach.

“Rozhodne je nevyhnutné zrevidovať prístup k Sýrii. Pridlho sme boli závislí na ilúzii, že tzv. “umiernená opozícia” by mohla poraziť Asada. Bezpochyby práve teraz, so znovuzískaním Aleppa sýrskou vládou, by mal padnúť závoj spred našich očí a mali by sme sa pozrieť realite do tváre: Assad nebude odstránený silou zbraní ani pri rokovacom stole. Čo by mala Británia teraz urobiť, sú tri veci: mali by sme prestať podporovať porazenú a rozdelenú opozíciu, mali by sme sa začať snažiť pomáhať ľuďom v Sýrii zrušením sankcií; a mali by sme spolupracovať s Rusmi na nevyhnutných politických riešeniach”.

Na poznámku moderátorky, že lídri západného sveta nepočítajú v budúcej sýrskej vláde s Asadom kvôli barbarskej krutosti režimu, Ford odpovedal: “Áno, ale to je absurdné. Je to úplne absurdné. Assad má teraz pod kontrolou viac ako 80% obývaných oblastí Sýrie. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by v najbližších mesiacoch nemal so svojimi silami ovládnuť zvyšných 10, 15 a prípadne 20%. Tak bude mať úplnú kontrolou nad krajinou. Samozrejme, vždy sa nájdu skupiny, ktoré nebudú spokojné, avšak, prebiehal v celej zaznamenanej histórii dlhotrvajúci občiansky konflikt ako tento, ktorý by zanechal všetkých šťastných pod jedným vládcom? Neexistuje žiadny sýrsky Mandela. Neexistuje žiadny iný vodca. Vedeli by sme pomenovať jedného opozičného vodcu, ktorý by si obul Asadove topánky? To je absurdné. Je to groteskné. Dokazuje to, že Boris Johnson a Teresa May (ktorý vylúčili Asada z budúcnosti Sýrie, *pozn. prekladateľa) stratili kontrolu nad realitou. Teraz keď nastúpi Donald Trump a keď bude robiť to, čo povedal, že bude robiť, bude normalizovať vzťahy s Ruskom, bude uprednostňovať boj proti ISIS v Sýrii a prestane pracovať na zvrhnutí Asada. Kedy sa k tomu pripojíme my?”

Na otázku, či ponechať Asada pri moci by nebolo ospravedlnením všetkého čo urobil, vrátane použitia chemických zbraní, Ford zhrnul: “Dnes tam je v centre Aleppa vianočný strom a ľudia oslavujú. Myslím, že ak by bol Asad odstránený a opozícia by bola pri moci, nemohli by ste vidieť vianočný strom v Aleppe. Démonizácia režimu nabrala absurdné rozmery. Dokonca aj na konci tejto krízy so zelenými autobusmi (autobusy, ktoré odvážali ozbrojencov a ich rodiny do Idlibu a Turecka, *pozn. prekladateľa), neboli žiadne zelené autobusy v Gaze (Gaza čelí pravidelne vojenským útokom zo strany Izraela, v roku 2014 bolo v konflikte zabitých 2500 Palestínčanov a 73 Izraelčanov, z toho 66 vojakov, *pozn. prekladateľa), neboli žiadne zelené autobusy, keď NATO bombardovalo Juhosláviu na kúsky. Táto kampaň o znovuzískanie Aleppa bola dotiahnutá do svojej záverečnej fázy s relatívnou ľudskosťou. Nevideli sme to, čo niektorí označovali za zrútenie ľudstva, ale videli sme zrútenie zdravého rozumu. Kde sú, kde je nejaký dôkaz o údajných zverstvách, o Guernike (španielske mesto, kde došlo v roku 1937 k zámernému bombardovaniu civilistov, *pozn. prekladateľa), o masakroch, genocíde, holokauste?”

Na námietky moderátorky, že sa nájde veľa tých, ktorí tvrdia o oslobodzovaní Aleppa opak a že je na svete množstvo politikov, ktorí nevidia miesto pre Asada v budúcnosti Sýrie, Ford ukončil rozhovor myšlienkou: “Nuž, toto čelí tvrdej realite. Kto sú tí, ktorí prídu na Asadove miesto?  Pokračovať v snahe zvrhnúť režim v Sýrii, ako sme zvrhli režimy inde – v Iraku a Líbyi – to by len viedlo k väčšiemu utrpeniu na strane obyčajných ľudí”.

Peter Ford (narodený 27.júna 1947) je bývalý britský diplomat, ktorý bol veľvyslancom v Bahrajne v rokoch 1999-2003 a v Sýrii od 2003-2006. Po odchode z diplomatických služieb bol Predstaviteľom Generálneho komisára UNRWA v arabskom svete.

ZDROJbbc.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na