ŠTÚDIA: DETI STARŠÍCH MATIEK SÚ INTELIGENTNEJŠIE, ZDRAVŠIE A VYŠŠIE

0
444

Deti matiek v staršom veku sú inteligentnejšie, zdravšie a vyššie, vyplýva zo záverov novej medzinárodnej štúdie z Nemecka a Veľkej Británie.

Mikko Myrskylä z Inštitútu Maxa Plancka pre demografický výskum a Kieron Barclay z London School of Economics, publikovali tento týždeň závery svojho výskumu v Population and Development Review.

Vedci sa pozreli na dáta viac ako 1,5 milióna švédskych mužov a žien narodených v rokoch 1960 až 1991 a skúmali vzťah medzi vekom matky v čase pôrodu a výškou, zdravotným stavom a dosiahnutým vzdelaním jej detí.

Zistili, že s pokročilejším vekom matky, boli deti nielen vyššie, ale aj stále zdravšie a zlepšovala sa aj ich schopnosť vzdelávania. Aby sa vyhli vplyvu iných faktorov, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť výsledky, vedci porovnávali iba dáta medzi súrodencami, ktorých vychovávali tí istí rodičia a ktorí vyrastali v rovnakom domácom prostredí.

„Musíme zmeniť náš pohľad na vek matiek. Nastávajúci rodičia sú si obvykle dobre vedomí rizík spojených s neskorou fázou tehotenstva, ale sú si menej vedomí pozitívnych účinkov“ dodali vedci.

 

ZDROJtelegraph.co.uk
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre