ŠTÚDIA: DETI STARŠÍCH MATIEK SÚ INTELIGENTNEJŠIE, ZDRAVŠIE A VYŠŠIE

0
404
ilustračná fotografia, zdroj: pixabay.com

Deti matiek v staršom veku sú inteligentnejšie, zdravšie a vyššie, vyplýva zo záverov novej medzinárodnej štúdie z Nemecka a Veľkej Británie.

Mikko Myrskylä z Inštitútu Maxa Plancka pre demografický výskum a Kieron Barclay z London School of Economics, publikovali tento týždeň závery svojho výskumu v Population and Development Review.

Vedci sa pozreli na dáta viac ako 1,5 milióna švédskych mužov a žien narodených v rokoch 1960 až 1991 a skúmali vzťah medzi vekom matky v čase pôrodu a výškou, zdravotným stavom a dosiahnutým vzdelaním jej detí.

Zistili, že s pokročilejším vekom matky, boli deti nielen vyššie, ale aj stále zdravšie a zlepšovala sa aj ich schopnosť vzdelávania. Aby sa vyhli vplyvu iných faktorov, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť výsledky, vedci porovnávali iba dáta medzi súrodencami, ktorých vychovávali tí istí rodičia a ktorí vyrastali v rovnakom domácom prostredí.

“Musíme zmeniť náš pohľad na vek matiek. Nastávajúci rodičia sú si obvykle dobre vedomí rizík spojených s neskorou fázou tehotenstva, ale sú si menej vedomí pozitívnych účinkov” dodali vedci.

 

ZDROJtelegraph.co.uk
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na