“DNEŠNÁ STRATA JE BODNUTÍM DO CHRBTA, KTORÉ VYKONALI KOMPLICI TERORISTOV” V.PUTIN

2
2143
V.Putin

Ruský prezident pri stretnutí s jordánskym prezidentom Abdullahom II vydal vyhlásenie k dnešnému útoku, pri ktorom bolo tureckými silami zostrelené ruské vojenské lietadlo SU-24.

“Táto udalosť je mimo bežného rámca v boja proti terorizmu. Samozrejme, naša armáda robí hrdinskú prácu proti terorizmu … Ale dnešná strata je bodnutím do chrbta, ktorý vykonali komplici teroristov. Nemôžem to popísať iným spôsobom. Naše lietadlo bolo zostrelené nad územím Sýrie, za použitia rakety vzduch-vzduch z tureckého F-16. Padlo na sýrske územie, štyri kilometre od Turecka.

Ani naši piloti ani naše stíhačky neboli hrozbou pre územie Turecka. To je zrejmé. Bojujú s teroristami v severných oblastiach okolo Latakie, kde sa nachádzajú ozbrojenci, predovšetkým ľudia, ktorí pochádzajú z Ruska a oni (ruskí piloti) nasledovali ich priamu povinnosť, aby sa ubezpečil, že títo ľudia sa do Ruska nevrátia. Títo ľudia sú očividne medzinárodní teroristi.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Keď vezmeme do úvahy,podpísali sme dohodu o nekonfliktnom prístupe s USA, a ako vieme, Turecko bolo jedným z tých, ktoré sa pripojili ku koalícii USA. Vzhľadom k tomu, že ISIS má tak obrovské zdroje stoviek miliónov a miliárd dolárov pochádzajúcich z nelegálneho predaja ropy, a sú chránení ozbrojenými silami iných štátov, je jasné, prečo sú tak drzí, prečo zabíjajú ľudí, prečo vykonávajú teroristické útoky po celom svete, vrátane srdca Európy.

Budeme všetko analyzovať, no dnešná tragická udalosť bude mať významné dôsledky, a to aj pre Rusko-Turecké vzťahy. Vždy sme brali Turecko ako priateľský štát. Neviem, v koho záujme bolo to, čo sa dnes stalo, no rozhodne nie v našom. Namiesto toho, aby okamžite nadviazali kontakt s nami, ako vieme, turecká strana sa okamžite obrátila na svojich partnerov z NATO, prediskutovať tento incident, ako keby sme my zostrelili ich lietadlo a nie oni naše.”

Video záznam s reakciou Vladimíra Putina .

 

ZDROJtheguardian.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
2 Comments
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
Greeny

Teraz je naozaj diskutabilné či náhodou ruská stíhačka naozaj SU-24 nepreletela do vzdušného priestoru Turecka. Ale pozrime sa na to z druhej stránky, Rusko s USA vytvorili dohodu o nekonfliktnom prístupe ako je aj uvedené vyššie v článku, Turecko sa pridalo ku koalícii s USA. Takže vlastne dohoda platí takisto pre Turkov, dobre vedeli že aj keby sa v ich vzdušnom priestore SU-24 naozaj nachádzala tak Turecku nič nehrozilo a maximálne sa len potrebovali otočiť pretože na Turecko-Sýrskych hraniciach sú teroristi, síce Turci tvrdia že nie ale sú tam. A teraz sa chcem dostať k pointe, ak ruská stíhačka dnes… Zobraziť viac >>

Pali No

Toto nie je dobré a pre ďalšie vzťahy v tejto oblasti neprospešné…