DO DAMASKU OPÄŤ PRÚDI VODA. DEŇ PO DOHODE S VLÁDOU, POVSTALCI ZABILI SÝRSKEHO GENERÁLA.

0
429

Sýrska vláda obnovila prívod vody do Damasku. Povstalci sa z územia s hlavnými vodnými zdrojmi stiahli. Sýrsky generál a vyjednávač Ahmad Ghadban bol zabitý ostreľovačom.

Tri týždne trvajúca kríza s dodávkami vody do hlavného sýrskeho mesta je zdá sa u svojho konca. V piatok popoludní bola medzi vládou a povstalcami prijatá dohoda, vďaka ktorej získava armáda kontrolu nad vodnými zdrojmi, informoval Al-Masdar News.

Sýrska arabská armáda vo štvrtok obsadila dedinu Bassima a odstrihla ozbrojencov od vodných prameňov Ain al-Fidža. Časť militantov tak zostala bez zásob a bola nútená sa vzdať. Spoločne s civilistami boli z oblasti evakuovaní.

Vodní inžinieri a technici mohli oficiálne začať s prácami na obnove dodávok vody potom, čo sa ozbrojenci stiahli z tejto oblasti, uviedli vojenské zdroje v Damasku.

Zvyšné územie Wadi Barada zostáva, podľa dohody s vládou v rukách povstalcov, ktorí oblasť vodných zdrojov pre hlavné mesto opustili.

AKTUALIZOVANÉ 14.1.2017, 23:00 
Vládny vyjednávač generál Ahmad Ghadban, ktorý viedol ofenzívu a sprostredkoval dohodu s povstalcami bol dnes zabitý. Ghadbana zastrelil povstalecký ostreľovač, keď išiel s technickou posádkou z vodnej čerpacej stanice Ain al-Fidža.

Hlavné mesto s takmer 7 miliónmi obyvateľov, zažívalo nedostatok vody od 22.decembra, kedy došlo k prerušeniu hlavných dodávok, ktoré z 80% tvorí práve voda z údolia Barada. Zo zodpovednosti sa obviňovali obe strany ozbrojeného konfliktu. Podľa sýrskych zdrojov poškodili povstalci z Frontu an-Nusra výbuchmi nielen hlavné vodovodné vedenie, ale ho aj znečistili ropou. Povstalci zase tvrdili, že poškodenie vodovodu spôsobil nálet vládnych stíhačiek.

Sýrska vláda po neúspešných rokovaniach s povstalcami reagovala obnovením bojov v snahe získať pod kontrolu dôležité vodné zdroje. Džihádisti sa vyhrážali ďalším otrávením prameňov Barady a poslali sýrskej vláde ultimátum tzv. baradskú deklaráciu, v ktorej žiadali zastavenie armádnej ofenzívy a odstúpenie vlády. Pod deklaráciu sa podpísala aj organizácia známa ako Biele helmy.

Vláda Bašára Asada sa vtedy obrátila na Bezpečnostnú radu OSN, ktorú upozornila na snahu povstalcov pripraviť civilné obyvateľstvo o vodu, čo je podľa medzinárodného práva vojnovým zločinom.

Medzi sýrskou vládou a povstalcami (s výnimkou teroristických skupín) platí od 30. decembra prímerie, ktoré sprostredkovalo Rusko a Turecko. Podporu získalo aj od OSN.

 

ZDROJalmasdarnews.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments