DO NEMECKA DORAZILI ĎALŠIE AMERICKÉ TANKY

0
1551
Tanky M1A1 Abrams na lodi “Dynamica” v meste Mannheim (Foto: Warren W. Wright Jr., 21st TSC Public Affairs/facebook.com)

V prvej polovici roku 2013 americký podplukovník Wayne Marotto, hovorca 21st Theater Sustainment Command uviedol “Na nemeckej pôde nie je žiadny [americký] tank. Je to historický okamih.” Stalo sa tak pri príležitosti odchodu posledných 22 tankov  M-1 Abrams z Nemecka do Južnej Karolíny.

Podľa 21st Theater Sustainment Command boli tankové jednotky v Nemecku prítomné od druhej svetovej vojny a v období studenej vojny, pričom svojho času bolo Nemecko domovom 20 obrnených divízií NATO, resp. okolo 6000 tankov.[sociallocker]

Obdobie bez prítomnosti amerických tankov v Nemecku však vydržalo iba necelý rok. V januári 2014 do Nemecka dorazilo viac než 50 bojových tankov M1A2 Abrams a bojových vozidiel M2A3/M3A3 Bradley.

A podľa informácií veliteľstva United States Army Europe – USAREUR z 30. apríla tohto roka, do Nemecka dorazila ďalšia technika pre tzv. European Activity Set.

Najnovšími prírastkami je dvadsaťdeväť tankov a štyri bojové vozidlá Bradley, ktoré sa minulý týždeň prepravovali loďou po rieke Rýn.

Táto výzbroj bola z USA dovezená do Antverp v Belgicku, odtiaľ následne prevezená do Nemecka a “bude trvalo umiestnená v Európe,” uviedol veliaci generál armády Spojených štátov Európa (USAREUR) generálporučík Ben Hodges.

Ako uviedol veliaci generál 21st Theater Sustainment Command Maj. Gen. John O’Connor “Táto výzbroj ukazuje presne to, čoho je americká armáda schopná – poskytnúť správne schopnosti, na správnom mieste, v správnom čase”.

Podľa veliaceho generála US Army Europe generálporučíka Bena Hodgesa, bude výzbroj využívaná rotačnými silami na cvičeniach od Baltiku po Čierne more.

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments