DOMÉNY .SK BUDÚ VÝRAZNE LACNEJŠIE, ŠPEKULANTI ICH UŽ NEBUDÚ MÔCŤ BLOKOVAŤ BEZ ZAPLATENIA

1
369

Ako na svojich stránkach informuje národný správca domény .sk, získať vlastnú webovú adresu bude na Slovensku výrazne lacnejšie. Cena za registráciu domény v rámci domény najvyššej úrovne .sk sa od nového roka zníži o polovicu a bude jednotná pre každého registrátora bez rozdielu.

Komisia pre správu národnej domény .sk 15. apríla schválila nové ceny pre registrácie domén v doméne najvyššej úrovne .sk pre rok 2017. Základná cena pre registrátorov za registráciu jednej domény, ktorá je v súčasnosti vo výške 19,90,- EUR, sa od januára 2017 znižuje na jednotnú cenu 10,- EUR bez DPH pre všetkých.

Nová jednotná cena vstúpi do platnosti od 9. januára 2017, spolu s novými Pravidlami poskytovania domény v doméne najvyššej úrovne .sk, ktoré boli schválené na začiatku apríla.

Nové pravidlá zavádzajú najmä niekoľko noviniek:
– Doménu bude možné registrovať na 10 rokov dopredu. Doteraz to bolo možné len na 1 rok.
– Doménu bude možné zaplatiť počas celého registračného obdobia a nie iba v poslednom mesiaci registrácie ako doteraz.
– Držiteľom bude môcť byť právnická aj fyzická osoba z celého sveta, avšak musí mať doručovaciu adresu v rámci EÚ/EHS priestoru, a to najmä z dôvodu právnej dostihnuteľnosti a doručovaniu.
– Registrátorom bude môcť byť ktorákoľvek právnická osoba v rámci EÚ/EHS priestoru.
– Zjednodušuje sa administratíva, po novom napr. zanikne povinnosť vytvárať rámcovú zmluvu s každým klientom.
– Všetky procesy budú principiálne elektronické, hlavným komunikačným kanálom bude e-mail, avšak v prípade potreby bude za určitých okolností k dispozícii aj tradičná listinná či iná forma komunikácie alebo overovania. Pre registrátorov bude k dispozícii aj automatizované rozhranie (API).
– Ruší sa tzv. proxy držiteľstvo registrátormi, teda možnosť zaregistrovať si na seba aj iné domény ako tie, ktoré registrátori sami využívajú.
– Doména bude mať výrazne zjednodušený životný cyklus. Odstránia sa neplatené a zbytočné stavy, ktoré spôsobovali potenciál cyklenia bez zaplatenia.[sociallocker id=5464][/sociallocker]

Donedávna sa internetové domény mohli teoreticky využívať aj zadarmo. Proces prihlasovania a registrácie domény prechádzal rôznymi fázami, ktoré mohli za určitých okolností trvať aj niekoľko mesiacov. Tento čas zneužívali aj špekulanti s doménami, ktorí zaujímavé domény odchytávali a následne predávali za mnohonásobne vyššie ceny.

Správca národnej domény preto v nových pravidlách pritvrdzuje politiku boja proti takýmto špekulantom. Hlavným nástrojom je výrazná zmena životného cyklu domén .sk, a to najmä odstránenie neplatených a zbytočných stavov a nevhodných cyklení bez zaplatenia. Nový životný cyklus je výrazne jednoduchší ako ten súčasný.

Súčasný životný cyklus .SK domény (zdroj: sk-nic.sk)
Nový životný cyklus .SK domény (zdroj: sk-nic.sk)

SK-NIC, a.s. sa v rámci príprav na nové pravidlá a ceny rozhodol podporiť doménové prostredie už v tomto roku. Všetci záujemcovia o nové domény získajú novú doménu za zvýhodnenú cenu už od 1. septembra 2016, a to iba za 7,- EUR bez DPH.

Zvýhodnená cena bude platiť pre všetky novo registrované domény druhej úrovne po dobu 12 mesiacov od registrácie. Správca slovenskej domény chce touto cestou podporiť aj podmienky využívania internetu na Slovensku a sprístupniť možnosť mať vlastnú doménu aj pre malé firmy a jednotlivcov.

ZDROJsk-nic.sk
Avatar
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať. Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
1 Comment
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
Patrik

10 eur je stále veľa. Stačí sa pozrieť, čo sa deje na doménovom trhu s ostatnými koncovkami: http://lacnedomeny.win