DVOJICA MLADÝCH ČECHOV SA SNAŽÍ BOJOVAŤ PROTI NEKOREKTNÝM PRAŽSKÝM ZMENÁRŇAM

0
805

Množstvo zmenární v centre Prahy používa už dlhé roky praktiky, ktoré nerobia Prahe ani Českej republike dobré meno. Pomocou trikov s dvojitými kurzami legálne oberajú nepozorných turistov o stovky či tisíce korún pri každej zmene zahraničných bankoviek na české koruny.

Princíp dvojitých kurzových lístkov spočíva v tom, že zmenárne používajú dva takmer identické kurzové lístky, pričom na jednom z nich sú extrémne nevýhodné kurzy  pre výmenu zahraničnej meny za české koruny. Uplatňovanie jednotlivých kurzových lístkov závisí od menenej čiastky tzv. limitu. Ten sa rádovo pohybuje od stoviek po tisíce eur.

Všetci turisti tak pri výmene podlimitných súm dostanú napríklad za jedno euro 15-16 českých korún. Bežný kurz sa pritom pohybuje na úrovni 27 českých korún za jedno euro.

Praktiky pražských zmenárni boli opakovane medializované. Okrem článkov ich vo svojom programe opakovane riešila aj Česká televízia. Tá sa spomínaným praktikám venovala napríklad v roku 2010 aj v roku 2013.

https://www.youtube.com/watch?v=v3d699Wps3s

Česká národná banka ako dozorný orgán opakovane konštatuje, že všetko je v súlade zo zákonom a chybou je neodstatočná pozornosť klientov. A keďže porušovanie zákona neodhalila pri podaniach klientov ani Česká obchodná inšpekcia, zmenárne naďalej na nepozorných turistoch zarábajú a dokonca čoraz viac.

Zatiaľ čo v roku 2010 prišiel nepozorný klient zmenárne na každom eure o 6-7 českých korún, v súčasnosti je to už 10-11 českých korún.[sociallocker id=5464][/sociallocker]

A keďže so spomínanými praktikami dlhodobo nikto nič nerobí, partia mladých ľudí združených okolo Honzu Mikulka a Janka Rubeša sa rozhodla varovať turistov pred extrémnou nevýhodnosťou kurzov.

Turistov ešte pred výmenou peňazí upozorňovali na nevýhodnosť kurzu v nekorektnej zmenárni a dávali im tipy, kde si vymenia svoje peniaze za výhodnejší kurz.

Za ich rady im poďakoval niekoľko stoviek ľudí, zmenáreň v podstate prišla o tisíce českých korún, niekoľko krát ich aktivitu riešila polícia a od zástupcu zmenárne obržali aj upozornenie, že im po zverejnení videozáznamu môžu hroziť až dva roky odňatia slobody.

Videozáznam ich aktivity má ku dnešnému dňu len na youtube takmer 900 tisíc zhliadnutí.

Spomínaná partia ľudí sa snaží do podobnej akcie zapojiť aj širšiu verejnosť a preto cez sociálnu sieť Facebook pozýva ľudí na udalosť „Pomoc turistům u směnáren / Helping tourists changing money„. Tá je plánovaná na sobotu, 15. októbra 2016.

„Tuto sobotu jsme se rozhodli varovat turisty před extrémní nevýhodností kurzu některých směnáren v centru Prahy. Pokud pomůžete, budeme moc rádi. Stačí stát poblíž směnárny a turistu upozornit na kurz, který je někdy jen 15 korun za 1 euro. Sraz je v 10:00 na Staroměstksém náměstí“ uvádzajú v popise svojej udalosti.

Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať. Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre