EGYPTSKÝ PARLAMENT DAL ARMÁDE ZELENÚ K ZÁSAHU V LÍBYI

0
150
Egyptská vojenská polícia na hliadke v Alexandrii, zdroj: Gigi Ibrahim / flickr.com (CC BY 2.0)

Egyptská snemovňa reprezentantov oznámila svoj jednomyseľný súhlas s vyslaním egyptských ozbrojených síl na bojové misie za hranice egyptského štátu.

Podľa vyhlásenia snemovne reprezentantov „parlament usporiadal tajné zasadnutie s cieľom zvážiť schválenie vyslania niektorých zložiek egyptských ozbrojených síl na bojové misie mimo krajiny.“ Počas zasadnutia „boli preskúmané hrozby, ktorým je štát vystavený od západných hraníc a ktoré predstavujú problém pre egyptskú národnú bezpečnosť,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Snemovňa reprezentantov zdôraznila, že egyptský národ v celej svojej histórii požadoval iba mier, „ale neakceptuje podkopávanie alebo obmedzovanie svojich práv a je nanajvýš schopný brániť seba a svoje záujmy, svojich bratov a susedov pred akýmkoľvek nebezpečenstvom a že ozbrojené sily a ich velenie má ústavnú a právnu legitimitu na určenie času a miesta, ako na tieto hrozby reagovať.“

Egyptská vláda si týmto krokom otvorila možnosť pre legitímny zásah v susednej Líbyi, ktorú zmietajú od pádu vlády Muamara Kaddáfiho vnútorné nepokoje a vojenský konflikt medzi dvoma súperiacimi vládami v Tripolise a Tobruku. Egypt so znepokojením sleduje predovšetkým čoraz intenzívnejšiu vojenskú angažovanosť Turecka, ako aj zvyšujúcu sa prítomnosť radikálnych militantov, vrátane al-Kájdy na strane centrálnej vlády v Tripolise, ktorí sú verbovaní a prevážaní zo Sýrie do Líbye práve Ankarou.

ZDROJAMN
FOTOGigi Ibrahim (flickr.com)
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre