EGYPTSKÝ PARLAMENT DAL ARMÁDE ZELENÚ K ZÁSAHU V LÍBYI

0
44
Egyptská vojenská polícia na hliadke v Alexandrii, zdroj: Wikimedia Commons

Egyptská snemovňa reprezentantov oznámila svoj jednomyseľný súhlas s vyslaním egyptských ozbrojených síl na bojové misie za hranice egyptského štátu.

Podľa vyhlásenia snemovne reprezentantov “parlament usporiadal tajné zasadnutie s cieľom zvážiť schválenie vyslania niektorých zložiek egyptských ozbrojených síl na bojové misie mimo krajiny.” Počas zasadnutia “boli preskúmané hrozby, ktorým je štát vystavený od západných hraníc a ktoré predstavujú problém pre egyptskú národnú bezpečnosť,” píše sa ďalej vo vyhlásení.

Snemovňa reprezentantov zdôraznila, že egyptský národ v celej svojej histórii požadoval iba mier, “ale neakceptuje podkopávanie alebo obmedzovanie svojich práv a je nanajvýš schopný brániť seba a svoje záujmy, svojich bratov a susedov pred akýmkoľvek nebezpečenstvom a že ozbrojené sily a ich velenie má ústavnú a právnu legitimitu na určenie času a miesta, ako na tieto hrozby reagovať.”

Egyptská vláda si týmto krokom otvorila možnosť pre legitímny zásah v susednej Líbyi, ktorú zmietajú od pádu vlády Muamara Kaddáfiho vnútorné nepokoje a vojenský konflikt medzi dvoma súperiacimi vládami v Tripolise a Tobruku. Egypt so znepokojením sleduje predovšetkým čoraz intenzívnejšiu vojenskú angažovanosť Turecka, ako aj zvyšujúcu sa prítomnosť radikálnych militantov, vrátane al-Kájdy na strane centrálnej vlády v Tripolise, ktorí sú verbovaní a prevážaní zo Sýrie do Líbye práve Ankarou.

ZDROJAMN
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na