EÚ ÚPLNE PODĽAHLA TURECKEJ TAKTIKE

1
2171
ilustračná foto

Predstavitelia Európskej únie na summite v Bruseli práve stratili všetku súdnosť, zdravý rozum a legitimitu viesť tento pochabý politicko-finančný experiment.

Na summite EÚ – Turecko sa “lídri” Európskej únie podvolili vydieraniu Turecka, z ktorého prúdi vlna migrantov z Blízkeho Východu a Ázie. Podľa záverečnej dohody EÚ ponúkne Ankare 3,2 miliardy eur, oficiálne pre zlepšenia životných podmienok 2,2 miliónom sýrskych utečencov, ktorí sa nachádzajú na tureckom území. Slovensko prispeje čiastkou 13 miliónov eur.

Za udržanie migračnej vlny, vrátane ekonomických imigrantov z Ázie a za zjednodušenie vracania neúspešných žiadateľov o azyl na turecké územie, “lídri” EÚ na oplátku prisľúbili obnovenie rozhovorov o vstupe Turecka do Európskej únie a ako bonus, zrušenie bezvízového styku pre tureckých občanov od októbra 2016.

Spokojný turecký premiér sa vyjadril: “Dnešok je historickým dňom v našom procese vstupu do EÚ,” … “Som vďačný všetkým európskym vodcom pre tento nový začiatok,” a zaklincoval to vyhlásením  “Som rád, že všetci moji kolegovia v Európe sa zhodujú v názore, že Turecko a EÚ majú rovnaký osud,”.

Je očividné, že “lídri” EÚ nechcú a nevedia riešiť podstatu problému a tak pomocníka v zastavení migračnej vlny a v politickej konsolidácii Sýrie hľadajú v tom, kto ho spôsobil. Umožniť Turkom bezvízový vstup či nebodaj ich začlenenie do EÚ, bude mať pre Európu nedozierne následky. Zo všetkých možných dôsledkov si treba uvedomiť len jeden – dnes už hádam nikto nepochybuje, že Turecko sa od počiatku podieľa na rozvrate Sýrie, umožňovalo džihádistom z celého sveta vstup na územie Sýrie cez svoje hranice, poskytovalo najrôznejším militantným skupinám, vrátane Islamského štátu logistickú podporu v boji proti Asadovi. Zároveň do Turecka prúdia kolóny ukoristenej sýrskej a irackej ropy, z ktorej radikáli získavajú ohromné finančné prostriedky. Vzhľadom na bezvízový a teda nekontrolovaný vstup do EÚ, môže byť pre nás nepríjemný najmä fakt, že v tureckých mestách prebiehal a prebieha nábor džihádistov a fungujú tu aj ich výcvikové tábory. A možno už ani netreba dodávať, že turecký režim opäť vyhlásil vojnu Kurdom, že sa na doživotie zatvárajú investigatívni novinári, že sa páchajú atentáty a vraždy politických oponentov, že sa požíva hrubá sila pri občianskych protestoch a že sa bežne obmedzuje sloboda prejavu.

V súvislosti s nedávnymi teroristickými útokmi v Paríži a všeobecnými protiteroristickými opatreniami v celej Európe, no najmä v súvislosti so zostrelením ruského vojenského lietadla priamo Tureckom a preukázaním, že sa Ankara angažuje v podpore džihádistov v Sýrii, je nepochopiteľné a odsúdeniahodné to, k čomu sa zaviazali čelní predstavitelia EÚ. Je to nielen zrada všeľudských hodnôt, ale aj zrada všetkých Európanov (samozrejme aj Rusov) a všetkých ľudí, trpiacich v konfliktoch, ktoré niekto všemožne vytvára a podporuje. A my k tomu vieme, kto to je …

*Aktualizácia : práve včera bol zavraždený významný prokurdský právnik a kritik tureckej vlády, Tahir Elci pri svojom prejave, vyzývajúcom k ukončeniu násilia medzi tureckým štátom a kurdskou povstaleckou skupinou PKK. Vo viacerých tureckých mestách prebiehajú smútočné pochody a ľudia skandujú “Nemôžete nás zabiť všetkých.”

 

ZDROJreuters.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
STOP EU Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
STOP EU
Nezareg.
STOP EU

EU je stvorená práve pre to čo sa deje ! EU nezlyháva, EU dokonale funguje !!