EÚ SA VZOPRELA TRUMPOVI A ZABLOKUJE SANKCIE USA VOČI IRÁNU

0
383
Prvé stretnutie ministrov EÚ s predstaviteľmi Iránu ohľadom jadrovej dohody v roku 2003 v Teheráne, zdroj: Wikimedia Commons

Európska únia zavádza tzv. Blokovací zákon na ochranu svojich firiem pôsobiacich v Iráne pred hroziacimi sankciami USA proti tejto krajine.

Prvé kolo obnovených sankcií USA nadobudne účinnosť tento utorok po polnoci amerického východného času a ďalšie prísne sankcie nadobudnú účinnosť začiatok novembra. Washington obnovuje sankcie, ktoré boli zrušené proti Iránu po tom, čo sa jednostranne vzdal historickej jadrovej dohody s Teheránom po mnohých rokoch rokovaní.

Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) o obmedzení jadrového programu Teheránu z roku 2015 bol podpísaný Iránom, Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou a Európskou úniou. Odchod Washingtonu od jadrovej dohody bol široko odsúdený EÚ a ďalšími signatármi dohody.

Európska komisia uviedla, že napriek americkým sankciám budú európske spoločnosti pokračovať v legálnom podnikaní v Iráne pod ochranou Bruselu.

“Zrušenie sankcií súvisiacich s jadrovou energiou je základnou súčasťou dohody – jej cieľom je pozitívny vplyv nielen na obchodné a hospodárske vzťahy s Iránom, ale hlavne na život iránskeho ľudu. Sme odhodlaní chrániť európske hospodárske subjekty, ktoré sa zaoberajú legitímnym obchodom s Iránom, v súlade s právnymi predpismi EÚ a s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN 2231 “, uviedla Európska komisia v pondelok.

“Preto Európska únia aktualizuje Blokovací zákon, ktorý vstúpi do platnosti 7. augusta s cieľom chrániť európske spoločnosti, legitímne obchodujúce s Iránom pred dopadom mimoteritoriálnych sankcií USA,” dodala.

Brusel už v máji oznámil, že od augusta spustí Blokocí zákon. Zákon bol prvýkrát prijatý v roku 1996 a nedovoľuje, aby na európske spoločnosti dopadali mimoteritoriálne účinky amerických sankcií. Umožňuje spoločnostiam vymáhať náhrady škôd vyplývajúcich z takýchto sankcií a anuluje účinky rozsudkov zahraničných súdov na ne aplikovaných.

Európania sú “odhodlaní pracovať na zachovaní a dodržiavaní účinných finančných kanálov s Iránom, vrátane pokračovania iránskeho exportu ropy a zemného plynu”, dodala Európska komisia.

Signatári tvrdia, že zachovanie jadrovej dohody s Iránom je “otázkou dodržiavania medzinárodných dohôd a záležitosťou medzinárodnej bezpečnosti”.

ZDROJrt.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na