EUROZÓNA BY MALA MAŤ DO ROKU 2025 VLASTNÉ MINISTERSTVO FINANCIÍ

1
220
Prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker (Foto: European People's Party (CC BY 2.0))

Podľa v pondelok (22. júna) zverejnenej novej správy o ďalšej integrácii v oblasti jednotnej meny by mali štáty eurozóny postúpiť viac právomocí na inštitúcie EÚ, vrátane ministerstva financií eurozóny, ktoré by malo byť zriadené v nasledujúcich 10 rokoch.

“Druhá najväčšia ekonomika na svete nemôže byť riadené len prostredníctvom spolupráce založenej na pravidlách,” uvádza sa v správe vypracovanej hlavami Európskej komisie, Rady EÚ, Euro skupiny, Európskeho parlamentu a Európskej centrálnej banky (ECB).

Eurozóna sa “bude musieť presunúť zo systému pravidiel a pokynov pre národné hospodárske politiky do systému ďalšieho zdieľania suverenity v rámci spoločných inštitúcií, z ktorých väčšina už existuje a môžu postupne splniť túto úlohu,” dodáva správa.

“V praxi to bude vyžadovať, aby členské štáty prijali väčšie spoločné rozhodovanie o zložkách svojich rozpočtov a hospodárskej politiky.”

Správa s názvom “Dokončenie európskej hospodárskej a menovej únie”, prichádza v rovnaký deň, počas ktorého sa stretnú ministri financií a vládni predstavitelia eurozóny, aby diskutovali o gréckej dlhovej kríze uprostred obnovenej obavy z gréckeho odchodu z eurozóny.

Správa uvádza, že “spoločný osud [ktorý] vyžaduje solidaritu v časoch krízy a dodržiavanie spoločne dohodnutých pravidiel od všetkých členov” a že tí v eurozóne sa vzdali svojej národnej meny “raz a navždy”.

Správa obsahuje ako strednodobé tak aj dlhodobé opatrenia.

V nasledujúcich dvoch rokoch by do 30. júna 2017 mala každá krajina vytvoriť “orgán pre konkurencieschopnosť”, “národný orgán zodpovedný za monitorovanie výkonu a politík v oblasti konkurencieschopnosti”.

Tieto orgány by mali byť “nezávislé orgány s mandátom” posúdiť, či sa mzdy vyvíjajú v súlade s produktivitou a porovnať ich s vývojom v ostatných krajinách eurozóny a u hlavných porovnateľných obchodných partnerov “.

Názory orgánov by mali byť použité sociálnymi partnermi pri rokovaniach o nastavení miezd.

Ďalšie opatrenia pre najbližšie dva roky zahŕňajú poradnú Európsku fiškálnu radu, dokončenie Bankovej únie a reorganizáciu Európskeho semestra.

Tieto zmeny by mali byť uskutočniteľné aj pri existujúcej zmluve o EÚ, avšak ďalšie nápady, ako je napríklad Ministerstvo financií eurozóny do roku 2025, budú pravdepodobne vyžadovať zmeny v zmluve.

“Štáty eurozóny budú aj naďalej rozhodovať o zdaňovaní a rozdelení rozpočtových výdavkov podľa národných preferencií a politických rozhodnutí. Avšak ako sa eurozóna vyvíja smerom k skutočnej Hospodárskej a menovej únii, niektoré rozhodnutia bude stále viac potrebné robiť kolektívne a zároveň zabezpečiť demokratickú zodpovednosť a legitimitu.”

Správa tiež uvádza, že Euro skupina by sa mala mať prezidenta na plný úväzok. Súčasný šéf Euro skupinyJeroen Dijsselbloem je tiež holandským ministrom financií.

Správa, ktorá je väčšinou dielom predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera pravdepodobne zvýší obavy o zvrchovanosť v niektorých hlavných mestách.

Správa však uvádza, že členské štáty už stratili moc v čase finančnej krízy, avšak bez získania akejkoľvek demokratickej kontroly.

“Ďalekosiahle rozhodnutia boli na vrchole krízy často krát prijímané v zhone, niekedy aj v priebehu noci. V niekoľkých prípadoch boli medzivládne riešenia vybrané na urýchlenie rozhodnutia alebo prekonanie odporu. Je čas preskúmať a skonsolidovať náš politický výtvor”, uvádza sa v správe.

Niektoré z myšlienok tejto správy vyslovili už skôr v priebehu tohto mesiaca vo svojich komentároch ministri hospodárstva Nemecka a Francúzska.

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
pozorovatel Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
pozorovatel
Člen
pozorovatel

Je mozne, ze v roku 2025 bude cely tento politicky vytvor davno rosypany. Ale ak to udrzia, pokope, tak sme v …