EXTRÉMNE HORKO NA SEVEROZÁPADE RUSKA: DNES 31°C BLÍZKO POLÁRNEHO KRUHU – 12. MÁJ 2019

0
347

31 °C na Koynasa, Arkhangelsk Oblast na 64.8 °S, južná časť polárneho kruhu o 13:10 UTC! Mapa: Meteociel.

Koridov výrazne teplej masy vzduchu zasiahol až SZ Ruska, pričom denné teploty sa vyšplhal až na 30-31°C! Pre túto oblasť a toto ročné obdobie je to mimoriadne teplé počasie, nárast teplôt v porovnaní s priemerom bol o 25-30°C.

Dnešná mapa teplotných anomálií pre Európu. Teplotné anomálie uvádzajpú rozdiel medzi aktuálnymi teplotami a dlhodobými priemernými teplotami pre tento dátum. Všimnite si mimoriadne vysoké teplotné anomálie na SZ Ruska. GFS model. Mapa: Wxcharts.

Teploty ostanú rovnako vysoké aj pre nasledujúce dva dni, aj keď nebudú také vysoké ako zajtra. Maximálny teplotný výkyv bude o 15 a 20°C, no napriek tomu stále príliš vysoké teploty, ktoré klesnú do denných maxím niečo nad 20°C.

Mapa teplotných anomálií pre Európu na pondelok a utorok na poludnie UTC. GFS model. Mapa: Wxcharts.

A prečo je tomu tak? Na to sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.
Extrémne kontrasty teplotných anomálií: stredná Európa vs SZ Ruska

Zatiaľ čo stredná a časti južnej a juhovýchodnej Európy zápasia s nezvyčajne chladným počasím, severozápad Ruska sa tento víkend varí. Kontrast medzi týmito anomáliami dosahuje až 30-35°C, možno aj viac. Pozrime sa preto na to bližšie.

Nová vlna chladnej arktickej morskej masy vzduchu sa tento víkend a na začiatku ďalšieho týždňa preženie cez strednú Európu až do južnej a juhovýchodnej Európy. Teplotné anomálie budú tiecť spolu so studeným frontom a za ním budú teplotné výkyvy 10-15° pod priemer v tomto ročnom období, t.z. veľmi chladné počasie, zatiaľ čo sa vyformuje na SZ Ruska silný prúd extrémne vysokých teplôt, ktoré stúpnu až o 20-25° v dlhodobom priemere.

Ground (2 m) temperature anomaly across Europe on Saturday (May 12th) at 12h UTC. GFS model guidance. Map: Wxcharts.

Zjednodušene povedané, denné maximá sa budú pohybovať v rozpätí 25-29°C v nedeľu (12. máj) a to až do oblasti severne od Nenets Autonomous Okrug, až do 66° szš, tesne pod polárnym kruhom! V tom istom čase denné maximá sa vyšplhajú v Maďarsku a okolitých krajinách len na 7-8°C, a zasiahnuté bude aj Chorvátsko a okolie až po 46° szš. To je v rozpätí 20° szš rozdiel takmer až 20°C, pričom severnejšie oblasti budú horúcejšie! Ale toto je len absolútna teplota – vzdialenejšie severné oblasti budú a priori chladnejšie ako južnejšie. Preto je potrebné zvážiť teplotnú anomáliu: rozdiel medzi týmito dvomi  oblasťami bude až 30-35°C.

Toto je hlavný teplotný kontrast, avšak, už sme boli svedkami na chvíľu aj omnoho vyšších teplôt na ďalekom severe Európy – vrátane minuloročných vĺn horúčav, ktoré zasiahli Škandináviu, kde teploty prekonali hranicu 30°C ďaleko za okrajom Polárneho kruhu.

Pozemné teplotné anomálie (2m) naprieč Európou v sobotu, nedeľu a pondelok o 12:00 UTC. GFS modely. Mapa: Wxcharts.

Vývoj týchto teplôt je stále ešte 4-5 dní vzdialený a modely sa môžu zmeniť.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Návrat k článku
Páčia sa Vám naše články?
Pomohla by nám v ich šírení Vaša podpora na facebooku.
Za prípadný lajk pre našu FB stránku vopred ďakujeme.
0
Boli by sme radi, keby ste pridali svoj komentárx
()
x