FACEBOOK A TWITTER BUDE SLEDOVAŤ NOVÝ SYSTÉM MONITORUJÚCI PROTESTY

0
354

V máji 2015 bol v Rusku spustený systém, ktorý sleduje politické protestné skupiny. Pre túto chvíľu ich sleduje iba na miestnej sociálnej sieti Vkontakte, ale v septembri tohto roka začne program analyzovať aj Twitter a Facebook.

Nový monitorovací systém protestov bol v Rusku spustený 18. mája 2015. Nazýva sa Laplaceov Démon, na počesť matematického experimentu Pierra-Simona Laplaceho z 19. storočia. Autorom systému je vedec Jevgenij Venediktov, riaditeľ Centra pre výskum legitímnosti a politického protestu. Venediktov neskrýva fakt, že jeho tvorba bola inšpirovaná masovými protestami a ozbrojenými stretmi, ku ktorým došlo v rokoch 2013-2014 v Kyjeve na Ukrajine a ktoré vyústili do zmeny vlády v krajine.

Mnoho lajkov – ľudia v uliciach

Podľa vývojárov systému sú jeho potenciálnymi užívateľmi vedci a orgány presadzovania práva. Ale Laplaceov démon je už v záujme samotných protestných skupín. “Napísal mi chlapík a predstavil sa ako vyšetrovateľ,” hovorí Venediktov. “Ale skontroloval som ho na sociálnych sieťach a zistil som, že on sám organizuje protesty.”

Komercializáciu technológie, alebo poskytnutie otvoreného prístupu k svojmu monitorovaciemu systému, ktorý bol nedávno testovaný Venediktov neplánuje. Program môže iba sledovať určité skupiny a používateľov stránok, s dobrovoľníkmi kompilujúcimi informácie do jednej databázy. Systém bude v najbližších mesiacoch sledovať ruskú sociálnu sieť VKontakte a v septembri roku 2015 sa bude zaoberať Twitterom a potom LiveJournalom a Facebookom.

“Twitter je pre rusky hovoriacich užívateľov lídrom protestných aktivít,” vysvetľuje Venediktov. “Na rozdiel od VKontakte, nereaguje na žiadosti Roskomnadzoru (pozn. orgánu zodpovedného za monitorovanie a riadenie masmédií) o odstraňovanie správ a neodstraňuje príspevky, ktoré sú s “extrémistickým podtextom”.

Systém podľa vyjadrení Venediktova sleduje “anomálie v správaní” užívateľov, ako je počet likov a komentárov pod príspevkami. “Existuje výskum, ktorý ukazuje, že pribúdanie protestov a demonštrácií je sprevádzané nárastom týchto ukazovateľov,” poznamenáva Venediktov.

Objavenie sa nového systému už privádza do rozpakov zástupcov ruských protestných skupín. “Nepotrebujeme byť sledovaní, sme transparentní a sme pripravení na dialóg,” hovorí Anna Stepanovová, predsedníčka regionálnej pobočky Republikánskej strany Ruska – Ľudovej strany slobody v Nižnom Novgorode. “Monitoring je druh jednostranného vzťahu. Vláda núti ľudí, aby vyšli do ulíc a provokuje otvorený stret namiesto urovnania vecí, ktoré môžu byť vyriešené mierovou cestou.”

Kto bude Démona používať?

Existujú aj ďalšie ukazovatele, ktoré nový monitorovací systém berie do úvahy. Venediktov hovorí, že vývojári pri vytváraní algoritmov vo výskumnom centre používali štúdie vypracovanej ruskými matematikmi. Ich výsledky ukazujú, že je oveľa pravdepodobnejšie že ľudia prídu na demonštráciu ak tam niekoho poznajú, ako keby len komunikovali s niekým na sociálnej sieti.

“Napríklad 80 percent on-line skupín spojených s Pravým sektorom na Ukrajine (pozn. s krajne pravicovou nacionalistickou politickou stranou na Ukrajine) sa navzájom pozná,” vysvetľuje Venediktov. “Na ruských sociálnych sieťach je tento ukazovateľ oveľa nižší: 15-20 percent. Čím viac ľudí, ktorí používajú sociálne siete sa pozná osobne, tým väčšia bude ich interakcia v realite.”

Systém bude sledovať tri typy skupín:  politicky orientované skupiny, skupiny zamerané na sociálne protesty a miestne diskusné platformy, ktoré spájajú užívateľov na základe geografie. Ruské úrady sledovali takéto skupiny už predtým. Odborníci hovoria, že až do nedávnej doby používali v procese monitorovania programy ako Sémantický Archív.

“Prezidentská a ministerské administratívy majú svoje vlastné systémy a Venediktov sa iba snaží vstúpiť na tento lukratívny trh,” tvrdí Andrej Soldatov, editor stránok Agentura.ru, ktorá sa špecializuje na spravodajské služby. Avšak existujúce programy boli vyvinuté pre sledovanie štruktúrnych informácií, ako je napríklad oznámenie v masmédiách. Ak chcete sledovať obsah sociálnych médií, systém musí byť relatívne malý a nakonfigurovaný pre konkrétne ciele.

“Spočiatku bol môj cieľ výlučne vedecký:  Študoval som politický proces,” hovorí Venediktov. “Ale teraz chápem, že projekt môže byť užitočný pre spoločnosť.” Laplaceov Démon nie je pre túto chvíľu s vládou vôbec spojený, ale podľa jeho tvorcu už ruské úrady o systém prejavili záujem.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments