V JUŽNEJ ČASTI FILIPÍN PREBIEHAJÚ TVRDÉ BOJE S ISLAMISTAMI, PREZIDENT VYHLÁSIL VÝNIMOČNÝ STAV A POŽIADAL RUSKO O POMOC

0
1524
Námorná pechota Filipín, foto: Lance Cpl. Michael Bianco, zdroj: wikipedia

V prevažne sunnitskom meste Marawi na juhu Filipín vypukli v utorok v noci ťažké boje medzi bezpečnostnými silami a spiacimi bunkami Islamského štátu.

Dvaja vojaci, policajný dôstojník a dvaja šoféri sanitiek boli pri bojoch zabití. Po niekoľkých hodinách sa filipínska armáda stiahla z väčšiny mesta, ktoré sa tak stalo prvým mestom v juhovýchodnej Ázii, pod kontrolou Islamského štátu.

V Marawi sa nachádza asi 500 povstalcov Daešu, títo ťažko ozbrojení džihádisti prevzali kontrolu nad centrom mesta a vytvorili zátarasy v niekoľkých okrajových častiach.

Okrem toho členovia Daešu obsadili hlavnú väznicu v Marawi a prepustili viac ako sto zajatcov, z ktorých mnohí sú sympatizanti kalifátu a teda rozšíria rady militantov. Podľa neoficiálnych správ boli počas bitky ukoristené aj desiatky vojenských vozidiel a zbraní.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte,  ktorý sa v čase bojov nachádzal práve na návšteve Ruska, vyhlásil v provincii Mindanao stanné právo. Duterte kvôli situácii v krajine skrátil návštevu Moskvy a svojmu ruskému náprotivku Vladimirovi Putinovi povedal, že počíta s jeho podporou v boji proti Daešu, vrátane dodávok moderných zbraní.

Guvernér provincie vyzval armádu, aby do oblasti poslala posily kvôli nadchádzajúcemu protiútoku. V stredu opäť prebiehali ťažké boje nakoľko sa filipínska armáda vedená 103. brigádou pokúsila opätovne získať stratené oblasti. Džihádisti medzitým ovládli nemocnicu hlavnú mestskú nemocnicu Amai Pakpak.

Filipínska armáda stále ovláda väčšinu armádnych základní a vládnych budov v Marawi, okolo ktorých zriadila kontrolné stanovištia, hoci Daeš kontroluje väčšinu obytných oblastí.

Marawi je domovom viac než 200-tisíc obyvateľov a je približne veľké ako sýrska Raqqa, ktorá je hlavnou základňou Daešu. Prevzatie kontroly nad mestom viedli dve skupiny Maute a Abu Sajafom, ktoré sú spojencami Daešu.

ZDROJalmasdarnews.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na