V JUŽNEJ ČASTI FILIPÍN PREBIEHAJÚ TVRDÉ BOJE S ISLAMISTAMI, PREZIDENT VYHLÁSIL VÝNIMOČNÝ STAV A POŽIADAL RUSKO O POMOC

0
1579
Námorná pechota Filipín, foto: Lance Cpl. Michael Bianco, zdroj: wikipedia

V prevažne sunnitskom meste Marawi na juhu Filipín vypukli v utorok v noci ťažké boje medzi bezpečnostnými silami a spiacimi bunkami Islamského štátu.

Dvaja vojaci, policajný dôstojník a dvaja šoféri sanitiek boli pri bojoch zabití. Po niekoľkých hodinách sa filipínska armáda stiahla z väčšiny mesta, ktoré sa tak stalo prvým mestom v juhovýchodnej Ázii, pod kontrolou Islamského štátu.

V Marawi sa nachádza asi 500 povstalcov Daešu, títo ťažko ozbrojení džihádisti prevzali kontrolu nad centrom mesta a vytvorili zátarasy v niekoľkých okrajových častiach.

Okrem toho členovia Daešu obsadili hlavnú väznicu v Marawi a prepustili viac ako sto zajatcov, z ktorých mnohí sú sympatizanti kalifátu a teda rozšíria rady militantov. Podľa neoficiálnych správ boli počas bitky ukoristené aj desiatky vojenských vozidiel a zbraní.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte,  ktorý sa v čase bojov nachádzal práve na návšteve Ruska, vyhlásil v provincii Mindanao stanné právo. Duterte kvôli situácii v krajine skrátil návštevu Moskvy a svojmu ruskému náprotivku Vladimirovi Putinovi povedal, že počíta s jeho podporou v boji proti Daešu, vrátane dodávok moderných zbraní.

Guvernér provincie vyzval armádu, aby do oblasti poslala posily kvôli nadchádzajúcemu protiútoku. V stredu opäť prebiehali ťažké boje nakoľko sa filipínska armáda vedená 103. brigádou pokúsila opätovne získať stratené oblasti. Džihádisti medzitým ovládli nemocnicu hlavnú mestskú nemocnicu Amai Pakpak.

Filipínska armáda stále ovláda väčšinu armádnych základní a vládnych budov v Marawi, okolo ktorých zriadila kontrolné stanovištia, hoci Daeš kontroluje väčšinu obytných oblastí.

Marawi je domovom viac než 200-tisíc obyvateľov a je približne veľké ako sýrska Raqqa, ktorá je hlavnou základňou Daešu. Prevzatie kontroly nad mestom viedli dve skupiny Maute a Abu Sajafom, ktoré sú spojencami Daešu.

ZDROJalmasdarnews.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.

PRIDAŤ REAKCIU

Please enter your comment!
Please enter your name here