FINANCOVANIE SLOBODNÉHO VYSIELAČA

0
3915
Foto: slobodnyvysielac.sk

Internetové rádio Slobodný vysielač je podľa informácií, ktoré sa uvádzajú na jeho internetovej stránke „najväčší a najkomplexnejší projekt slobodného a nezávislého média v histórii Slovenska“.[sociallocker]

Jednou z najdiskutovanejších tém týkajúcich sa takmer dvojročného života tohto rádia je okrem jeho obsahu aj spôsob financovania.

Tento projekt je podľa vyjadrení samotného rádia financovaný verejnosťou a to formou dobrovoľných príspevkov.  A hoci rádio od svojho vzniku viac ako rok na svojich stránkach uvádzalo, že „podrobné hospodárenie bude zverejňované každý mesiac na webovej stránke“, v skutočnosti takéto hospodárenie na webovej stránke nikdy zverejňované nebolo. Táto formulácia bola neskôr pozmenená na nasledujúcu formu „hospodárenie bude zverejňované každý mesiac v bilančnej relácii“.

Keď sme sa so spomínanou skutočnosťou obrátili na jedného zo spoluzakladateľov rádia Norberta Lichtnera, v písomnej reakcii uviedol, že úplné podrobné hospodárenie bolo vždy vyžadované od ľudí, ktorým rádio prekáža a nikdy na rádio neprispeli. Prispievatelia, ktorí si bilanciu vyžiadali písomne, ju podľa jeho vyjadrenia aj dostali. Zároveň pripomenul, že obdržal množstvo vystrašených e-mailov, aby v žiadnom prípade nezverejňoval mená prispievateľov a ako dodal, „úplné podrobné vyúčtovanie robiť nemienim, nemám na to čas ani chuť“.

V súvislosti s financovaním v minulosti na stránke pribudlo iba priebežne aktualizované počítadlo výšky príspevkov bez nákladov, ktoré sa začiatkom mesiaca nuluje a na ktorom je uvedená aj suma nutná na udržanie rádia pre aktuálny mesiac. Istý čas bolo súčasťou stránky aj podobné počítadlo určené pre príspevky týkajúce sa vytvorenia klubu a skvalitnenia programu  a ako posledné pribudlo počítadlo príspevkov na zaplatenie dlhu.

K ďalším informáciám o hospodárení sa teda neprispievajúci poslucháč môže prepracovať až cez archív relácií, v ktorom sa medzi viac ako 370 vydaniami relácie „Informačná vojna“ nachádza 22 relácií s podtitulom mesačná bilancia rádia.

V týchto 22 viac ako 120 minútových reláciách, sa v rôznych časoch od začiatku relácie nachádzajú niekoľkominútové úseky, v ktorých sa poslucháčom oznamujú zovšeobecnené informácie o príjmoch a výdavkoch. Toto je kompletný zoznam takto doteraz zverejnených príjmov a výdavkov (vrátane 1 relácie, ktorá v archíve rádia chýba). Pozn.: Nami zhotovená tabuľka neobsahuje informácie o správaní sa dlhov rádia.

Pozn.: oranžové políčka v tabuľke výdajov znázorňujú viaceré položky, ktoré boli v minulosti zverejňované v spoločnej sume

Z údajov o príjmoch vyplýva, že Slobodný vysielač cez príspevky za doterajšiu existenciu získal okolo 150 000 EUR. Keďže zo zverejnených údajov vplýva aj skutočnosť, že počas prvých 4 mesiacov existencie rádia  až 43 % všetkých príjmov rádia tvorili pôžičky (4400 €) a príjmy z reklám (5200 €), z dôvodu zabránenia špekuláciám sme sa v rádiu informovali, kto a za akých podmienok spomínané pôžičky rádiu poskytol resp. ktoré spoločnosti sa podieľali na príjmoch z reklám.

K spomínaným pôžičkám sa osobne prihlásil jeden z trojice zakladateľov rádia Norbert Lichtner a reklamné príjmy mali byť od poslucháčov, ktorí majú malé firmy. Konkrétne názvy sme sa nedozvedeli, s odôvodnením „konkrétne mená vám ale aj tak neposkytnem bez ich súhlasu“.

Cez príspevky 2% z daní Slobodný vysielač získal necelých 13 000 EUR.

Na strane výdavkov je najväčšou položkou výroba programov, ktorá stála doteraz okolo 48 000 EUR. Nad 10 000 EUR sa okrem platieb za prenájom priestorov a energie dostali aj cestovné náklady a ubytovanie. Viac ako 13 000 EUR bolo použitých aj na výstavbu a vybavenie klubu.

„Počet honorovaných osôb je mesiac od mesiaca rôznorodý, ale pohybuje sa od 6-10. Mnohí ľudia sa podieľajú na vysielaní iba za cestovne náklady. Tiež sa to mení každý mesiac, ale bude ich 5-10 vrátané niektorých hostí. Niektorým hosťom preplácame ubytovanie“  uviedol zástupca rádia v reakcii na našu otázku týkajúci sa štruktúry mesačných výdavkov na honoráre.

Zosumarizovaním a jednoduchým porovnaním mesačných príjmov a výdavkov však reálny hospodársky výsledok rádia nedostanete, nakoľko tieto hodnoty nezohľadňujú reálne správanie sa dlhu na výrobe programu, tzv. „vankúše“, či nepravidelný systém splácania dlhu rádia, ktorý bol na prelome rokov viac ako 13 000 EUR.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre