FRANCÚZ ŽIJÚCI NA SLOVENSKU O AKTIVIZME – 2. ČASŤ

0
549

Predchádzajúca časť

Ahoj Nicolas, naposledy sme sa rozprávali o protestoch hnutia Žltých viest. Spomínali sme veľkú debatu, z ktorej mali vzísť otázky a problémy, ktorým sa majú francúzska vláda a prezident venovať. Ale tiež, že bola mnohými ľuďmi z hnutia bojkotovaná. Majú ľudia z hnutia nejaké alternatívne plány ako dosiahnuť skutočných zmien, ak by veľkú časť verejnosti Macron s výsledkami veľkej debaty uspokojil, teda ako sa na Slovensku obrazne hovorí opil rožkom? Organizujú sa nejaké pléna medzi Žltými vestami, ktorí Macronovi neveria, kde diskutujú o tom, ako by inak dosiahli tých známych 40 požiadaviek, ktoré boli zverejnené?

Nepoznám alternatívny plán, ktorý majú, ale viem, že stále je ich najpodstatnejšia požiadavka referendum občianskej iniciatívy. Viem, že v každom regióne existujú sebaorganizované skupiny, ktoré hnutiu dodávajú život a koordinujú ho na lokálnej úrovni. Väčšinou to boli ľudia, ktorí sa nepoznali a vďaka hnutiu našli dôvod, prečo byť aktívni. Dostali druhý dych, preto si neviem predstaviť, že hnutie zanikne aj keby Macron uspokojil s novými opatreniami väčšinu Francúzov. Prípadne by hnutie nabralo inú formu v podobe lokálnej demokracie, napríklad pravidelných občianskych stretnutí, plén, čo sa už začína diať. Ako sme si povedali v prvej časti rozhovoru, nemyslím si, že odpovede Macrona uspokoja ľudí. Tým, že vo Francúzsku nežijem, je ťažké pre mňa posúdiť, ako sa Žlté vesty majú, ale viem, že v každej oblasti Francúzska fungujú inak a riešia veľmi konkrétne problémy, ktoré sú pre ne špecifické. Na lokálnej úrovni môžu vyzerať úplne inak.

 

Tentokrát by som sa ťa však chcel popýtať na niečo iné. Ty si v Bratislave spoluzakladal Komunitné centrum Bystro. Ide o priestor, kde sa môžu okrem bežných ľudí stretávať aj ľudia, ktorí rozbiehajú rôzne alternatívne projekty, kultúru či chcú žiť mimo neoliberálnych zákonov. Čo vnímaš po dlhšej dobe ako najväčšiu prekážku, aby takýchto centier vzniklo na Slovensku viac? Je to podľa teba príliš iné, teda odlišné a preto sa do toho boja ísť v iných konzervatívnejších mestách na Slovensku? Alebo je to len nezáujmom a neochotou hľadať iné cesty, ako by mohla spoločnosť fungovať?

Najväčší problém podľa mňa je, že väčšina ľudí musí byť uväznená 40 hodín týždenne v práci. Keď chce niekto robiť niečo prospešné pre spoločnosť ako napríklad Bystro alebo byť dobrovoľník/čka, zachraňovať stromy, či vylepšovať okolie atď., tak buď to robí súčasne so zamestnaním a vyhorí a to je na úkor zdravia, veď deň má predsa iba 24 hodín alebo sa musí zbaviť svojho zamestnania. Málokto si môže dovoliť pracovať na skrátený úväzok a keď áno, tak nie je skoro žiadna ponuka takej práce. Dostali sme sa do takej situácie, že človek si musí vybrať medzi prácou a ostatným ako rodina, inými ľuďmi, či sociálnymi projektmi. A to súvisí s našou hlavnou témou, ktorú riešime v Bystre a tou je bezrast respektíve nerastová ekonomika, čo tvrdí, že ekonómia založená na ekonomickom raste a ekológia nie sú kompatibilné. Je to pravda na systémovej úrovni a človek to zažije aj na osobnej úrovni. Ja som perfektný prípad, lebo keď som založil Bystro, tak som pracoval pre spoločnosť DELL na plný úväzok a prvé mesiace boli úplne šialené. V takomto tempe by som si úplne zničil zdravie. Iba vďaka novým dobrovoľníkom som mohol spomaliť. Teraz nemám prácu (dostávam podporu od štátu) a môžem robiť veľa vecí, čo sú síce neziskové, ale dôležité pre spoločnosť. Starám sa o zeleň na mojej ulici, zúčastňujem sa na výrubových konaniach, pomáham pochodom za klímu, zachraňujem jedlo, ktoré by bolo inak vyhodené a môžem venovať viac času Bystru.

Inak veľká prekážka je tiež obrovské množstvo reklám úplne všade. Niet šance sa tomu vyhnúť. Vštepujú do hláv, čo máš alebo nemáš chcieť, posolstvá, ktoré sú proti spokojnému, pokojnému, komunitnému a ekologickému životu. Keď niekto hovorí tisíckrát denne, že máš byť krajší/ia, že musíš toto a toto kupovať, aby si bol/a šťastný/á, že musíš súťažiť, tak aj najzdravší človek je ovplyvnený. Zdravý, dospelý a spokojný človek nie je dobrý občan z ekonomického hľadiska. Kapitalizmus by z nás najradšej urobil kojencov, ktorí musia mať hneď všetko, čo chcú. Obrazovky (smartfóny, počítače prípadne televízia) sú mlieko, ktoré pijeme z prsníka, a ktoré nás necháva v konštantnom stave mikro-zábavy. Reklamy sú naša milostivá mama, ktorá vie, čo je pre nás dobré. Tým pádom čoraz viac prospešných vecí nie je pre spoločnosť prioritou. Vznikol takzvaný homo economicus. Každý životný problém, každá frustrácia sa musí riešiť nákupom. Je to vojna proti našim zmyslom, nášmu podvedomiu. Všetci sme pod týmto vplyvom, či chceme alebo nechceme. Takže nie je to nezáujmom, ale týmito prekážkami.

 

V Bystre máte aj knižnicu vecí. Je to jeden z mála projektov tohto druhu na Slovensku. Jedna je ešte v Goetheho centre a možno je ich ešte zopár, o ktorých neviem. Práve knižnica vecí pomáha ľuďom zdieľať veci a neplytvať veľmi zdrojmi. Spomeň prosím ťa čitateľom nejaké aktivity, vďaka ktorým si v komunite ľudí okolo Bystra budujete alternatívne ekonomické vzťahy. Ja síce nejaké poznám, ale ty ich isto vymenuješ viac.

Všetko robíme na základe nášho manifesta.

Ešte, keď sme založili Bystro, tak sme všetko buď nakúpili na Bazoši alebo dostali zadarmo od ľudí. Aj dnes nájdete v Bystre starý gauč z čias bývalého režimu, ktorý dobre slúži. Čo sa aktivít týka, každý utorok a štvrtok zachraňujeme jedlo. Tým šetríme peniaze a životné prostredie. Každý posledný štvrtok v mesiaci opravujeme veci. Prostredníctvom meditácie a jógy opravujeme aj telo a myseľ (každú stredu). Všetky naše produkty v bare sú lokálne a biologické. Stretávajú sa tu komunity ľudí, ktoré robia rôzne projekty na pomoc ľuďom. V minulosti napríklad solidárny zväz pracujúcich s názvom Priama akcia, kolektív susedov „na Šanci“, kolektív Spiace miesta mapujúci prázdne budovy, študenti za pochod za klímu, záchranári starých ovocných odrôd, stúpenci životu bez odpadu a rôzne ekokomunity ako ľudia zo Záježovej a bicyklisti. Taktiež aj rôzni muzikanti, ktorí by inak nemali žiadny priestor na hranie.

 

Na záver sa ťa ešte spýtam, keďže sleduješ aj situáciu na Slovensku, čo by si Slovákom a Slovenkám, najmä mladým, odporučil? Čo by mali robiť, ak sú znechutení z politiky, ale nemajú vo svojom okolí ľudí, ktorí by ich pochopili?

Chodiť do Bystra. My sme liek proti civilizačným chorobám. ? Ale vážne, sústreďte sa na to, čo treba vybudovať nové, na nový svet, ktorý chcete vybudovať, na nové a dobré emócie spojené s týmto svetom, ktorý chcete vybudovať. Žiť konštantne so smútkom a hnevom je sebazničujúce a byť konštantne proti, len dáva silu tomu, voči čomu bojujete. Zbytočne sa tým vyčerpávate. Konkrétne v teréne prvé a druhé môžu znamenať to isté. Napríklad pochod za klímu je zároveň aj pochod proti fosílnym palivám, ale dôležité je to, čo navrhujete. Tiež vymeňte smartfón za bežný telefón, lebo smartfón vás zbytočne stresuje aj keď si to neuvedomujete. Rozprávajte sa s vašimi susedmi. Angažujte sa tiež na lokálnej úrovni, aby bolo napríklad menej reklám na vašej ulici alebo viac zelene. Môžete to považovať za možno príliš malé, ale náš mozog občas potrebuje malé úspechy, aby mohol pokračovať za väčšími cieľmi. Jedna z najdôležitejších rád odo mňa je, aby ste boli zmierení so smrťou, vašou aj našej civilizácie. Ak si myslíte, že zachránite svet predtým ako zomriete, tak budete vždy sklamaní. Nemajte spasiteľský komplex. Buďte jednoducho zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete. Nemajte nikdy strach sa odvážiť robiť správnu vec. Keby som počúval mojich rodičov, tak by som bol teraz veľký manažér pre veľkú spoločnosť, ale bolo by to pre mňa najväčšie zlyhanie môjho života. Posledná vec, nesnažte sa iba myslieť na to, že svet je na tom zle, v skutočnosti je na tom ešte horšie, než si myslíte. Preto je dôležité sa chytiť lokálnych pozitívnych vecí, čo viete dodržať a budovať okolo seba. ?

Ďakujem za rozhovor

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments