FRANCÚZ ŽIJÚCI NA SLOVENSKU O HNUTÍ ŽLTÉ VESTY – 1. ČASŤ

0
1318

Ahoj Nicolas, ty si sa zúčastnil protestov Žltých viest v tvojom rodnom Francúzsku. Vedel by si na úvod čitateľom popísať, prečo ľudia protestovali, koľko bolo ľudí na protestoch a aké boli najdôležitejšie požiadavky?

Všetko začalo so zvýšením dane z ropy v mene ekológie. To bol klinec do rakvy. Macronove opovrhnutie ľuďmi dosiahlo vrchol a toto ich nahnevalo. Je to preto, lebo ospravedlňovanie ekológiou bolo veľmi pokrytecké. Macron nezohľadňoval ekológiu už od začiatku svojho mandátu (napríklad dal povolenie veľkým korporáciám na veľké projekty ťažby zlata v Guyane, ktoré budú mať za následok tisíce metrov štvorcových zničených lesov), a novinári dokázali, že iba 20% dane skutočne prispieva k ekologickým opatreniam. Táto daň nemala nič spoločné s ekológiou a znevýhodňovala najchudobnejších ľudí. Je to preto, že najchudobnejší ľudia sú tí, pre ktorých hrá ropa dôležité miesto v ich mesačnom rozpočte. Okrem toho daň znevýhodňovala ľudí žijúcich na vidieku, ktorí sú závislí na svojom aute, aby mohli chodiť do práce. To je dôvod, prečo sa protest prvýkrát objavil vo forme blokád na kruhových objazdoch a všade, kde stovky tisíc vodičov automobilov umiestnili žltú vestu viditeľne na predné sklo v znamení podpory protestu. Neoliberálna politika Macrona (a všetkých pred ním – či už ľavice alebo pravice) viedla k dezertifikácii krajiny a koncentrovaniu sa do miest ekonomických aktivít ako aj verejných služieb (pošty, lekárne, školy, nemocnice, úrady práce atď.). Okrem toho je teraz mnoho administratívnych dokumentov možné vyplniť len online. Mnohí ľudia na vidieku sú preto znevýhodnení, pretože nemajú internet, alebo ho majú pomalý, a keď majú internet, nevedia ho používať (najmä starší ľudia). Ľudia sa preto cítia vládou opustení.

Požiadavkou Žltých viest bolo nielen veľmi rýchle zrušenie dane a zníženie daní všeobecne, ale aj zlepšenie demokratického systému prostredníctvom implementácie občanmi iniciovaného referenda. Hnutie Žltých viest je veľmi široké a zahŕňa všetkých členov a členky spoločnosti (okrem finančnej a politickej elity). Hnutie je tak široké (od krajnej ľavice až po krajnú pravicu), že sa nemohli všetky Žlté vesty dohodnúť na každej téme, takže sa dali dokopy pod jednou požiadavkou, na ktorej sa všetci zhodli: Občanmi iniciované referendum. Ľudia čo koordinujú Žlté vesty sa snažia dohodnúť na 40 hlavných požiadavkách, ktoré sa zaoberajú najmä sociálnou a daňovou spravodlivosťou, ekológiou a demokraciou.

Zatiaľ nebola splnená takmer žiadna z týchto požiadaviek. Hlavnou odpoveďou Macrona na krízu bolo otvorenie skupín požiadaviek v každej mestskej samospráve a veľká národná diskusia na prerokovanie všetkých otázok vznesených Žltými vestami. To trvalo od 15. januára do 15. marca 2019. Diskusia bola bojkotovaná veľkým počtom Žltých viest a ľudia prišli na to, že Macron sa len snaží kúpiť viac času a čaká, kým prestanú protestovať. Neskôr novinári zistili, že algoritmus, ktorý sa bude zaoberať on-line žiadosťami a názormi, je utajený a platforma nie je otvorená. Očakáva sa preto, že Macron bude tieto údaje manipulovať s cieľom legitimizovať svoju vládu, svoju politiku a diskreditovať hnutie.

To je dôvod, prečo až do dnešnej soboty (6.4) protestuje okolo 100 000 ľudí po celom Francúzsku, hlavne v Paríži, Bordeaux a Toulouse. Podľa úradov je to skôr menej ako 50 000. Podľa prieskumov sa podpora francúzskeho obyvateľstva pre hnutie znížila z približne 80% na približne 40% v dôsledku násilia počas protestov. Veľká mediálna propaganda sa tiež pravidelne pokúša zdiskreditovať hnutie tým, že ukazuje menšinu antisemitov a fašistov.

SK titulky, autor: Nicolas Giroux

Čo vnímaš ty osobne ako problém, kvôli ktorému protesty postupne upadli? Je to tým, že trvajú už skoro 4 mesiace a ľudia sa unavili alebo sú dôvody aj iné? Čo by sa malo stať, aby ľudia v uliciach vydržali protestovať?

Nemyslím si, že protest upadol. Existuje len menej mediálneho pokrytia. Samozrejme, že v prvých 2 týždňoch – 3 týždňoch bolo viac ľudí. Od tej doby je vždy v sobotu v uliciach v priemere 100 000 ľudí.

Niektorí slovenskí pozorovatelia porovnali percento demonštrantov vo vzťahu k celej populácii a dospeli k záveru, že 100 000 ľudí vo Francúzsku znamená na Slovensku len niekoľko tisíc. Toto je hlúpa analýza. Predovšetkým preto, že protestujúci protestujú každú sobotu, a po druhé preto, že sa to deje po celom Francúzsku. Predstavte si, že by niekoľko tisíc ľudí protestovalo každú sobotu v Bratislave už niekoľko mesiacov, dokonca aj na Vianoce a Nový rok, spolu s ďalšími stovkami alebo tisíckami ľudí v každom slovenskom meste, vrátane menších dedín. Na Slovensku by to bolo úplne bezprecedentné a toto je lepšie porovnanie.

To, čo sa znížilo, je podpora zvyšku obyvateľstva z vyššie uvedených dôvodov. Podpora je však stále vysoká, so zhruba polovicou populácie podľa najnovších prieskumov.

 

Čo by mali podľa teba ľudia na Slovensku vedieť o tamojšom dianí, čo ešte nevedia?

Slováci a Slovenky by mali mať na pamäti, že VŠETKY hlavné noviny na Slovensku, vrátane najprogresívnejšieho Denníka N, sú za Macronovú politiku (sociálno-demokratická príp. neoliberalizmus). Nemajú záujem ukazovať komplexnejší obraz a kritizovať súčasnú politiku. Na Slovensku je masívna ideologická propaganda, ktorá neumožňuje ľuďom rozvíjať kritické myslenie. Preto mnohí ľudia považovali za samozrejmosť, že Žlté vesty boli antisemiti a fašisti, alebo že hnutie je riadené Ruskom. To je tiež jednoducho hlúpe a priamo v rozpore s faktami. Správy na Slovensku neukazujú úplný obraz, čiastočne preto, že ukazujú rovnakú propagandu ako vo francúzskych médiách. Vo Francúzsku však našťastie existujú nezávislí novinári, ktorí ukazujú iný obraz hnutia, ktorý je oveľa populárnejší a pokojnejší, ako je to v televízii a v novinách. Žlté vesty odsudzujú mediálnu propagandu a obviňujú najväčšie médiá, že ukazujú skreslenú víziu reality. Príklad francúzskeho verejného kanála France 3 bol desivý a zároveň zábavný: reportáž o prvých protestoch, jeden obrázok v pozadí ukazoval muža držiaceho veľký banner s nápisom „MACRON“. Len „Macron“! Ako keby som išiel na protest Za Slušné Slovensko s veľkým nápisom „FICO“.

https://www.youtube.com/watch?v=FTcjViFq6os

France 3 odstránili zvyšok textu, ktorý bol pôvodne „MACRON DEGAGE“ (Macron choď preč). France 3 sa neskôr ospravedlnilo, argumentujúc technickou chybou! Samozrejme, nikto tomu neverí.

 

Dá sa podľa teba nejak porovnať situácia na Slovensku a vo Francúzsku?

Nemyslím si to. Vo Francúzsku máme takzvanú demokraciu asi 200 rokov. Francúzi sa omnoho viac zaujímajú o politiku ako slovenskí občania a nebojíme sa konfliktných politických diskusií. Ľudia sa naučili byť kritickí voči masmédiám (aj keď šokujúca masívna pro-Macronova propaganda fungovala celkom dobre, aby si Macrona zvolila).

Máme však spoločných niekoľko dôležitých vecí: sústredenie moci v rukách niekoľkých skorumpovaných ľudí (dúfajme, že sa Čaputová nestane jednou z nich) a devastácia prírody a sociálnej štruktúry v mene hospodárskeho rastu a zamestnanosti. Slováci sú našťastie omnoho viac prepojení so svojou prírodou a krajinou ako Francúzi. Hnutie za záchranu lesov ako My Sme Les alebo VLK ukazujú, ako je ochrana prírody v slovenskej populácii populárna. Mám len jednu otázku: Prečo sa sakra nikto nepostavil proti novej diaľnici? Ušlo mi niečo?

Pokračovanie: 2. časť tu

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre