FRANCÚZSKO ZAKÁZALO JEDNORAZOVÝ PLASTOVÝ RIAD

Kritici tvrdia, že nový zákon porušuje pravidlá Európskej únie o voľnom pohybe tovaru.

0
764
Ilustračné foto (zdroj: pixabay.com)

Vo Francúzsku bol schválený nový zákon, na základe ktorého by mali byť všetky jednorazové plastové poháriky, príbory či taniere kompostovateľné  a vyrobené z materiálov biologického pôvodu.

Ako informuje britský denník Independent, zákon vstúpi do platnosti v roku 2020 a je súčasťou plánu nazvaného Energetický prechod k zelenému rastu.

A zatiaľ čo enviromentálne organizácie schválenie predmetného zákazu vítaju, iní argumentujú, že zákon porušuje pravidlá Európskej únie o voľnom pohybe tovaru.[sociallocker id=5464][/sociallocker]

Bruselská organizácia zastupujúca európskych výrobcov obalov Pack2Go Europe uviedla, že je odhodlaná proti tomuto zákonu bojovať a zároveň dúfa, že sa Francúzskom nebude inšpirovať zvyšok kontinentu.

„Vyzývame Európsku komisiu, aby urobila správnu vec a zahájila právne kroky proti Francúzsku za porušenie európskeho práva,“ uviedol pre Associated Press generálny tajomník Pack2Go Europe Eamonn Bates. „Ak tak neurobí, urobíma tak my.“

Ako uvádza portál thelocal.fr, len vo Francúzsku sa každý rok  vyhodí 4,73 miliardy plastových pohárikov, pričom na recykláciu sa dostane iba jedno percento z nich.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre