FRANCÚZSKO ZAKÁZALO JEDNORAZOVÝ PLASTOVÝ RIAD

Kritici tvrdia, že nový zákon porušuje pravidlá Európskej únie o voľnom pohybe tovaru.

0
740
Ilustračné foto (zdroj: pixabay.com)

Vo Francúzsku bol schválený nový zákon, na základe ktorého by mali byť všetky jednorazové plastové poháriky, príbory či taniere kompostovateľné  a vyrobené z materiálov biologického pôvodu.

Ako informuje britský denník Independent, zákon vstúpi do platnosti v roku 2020 a je súčasťou plánu nazvaného Energetický prechod k zelenému rastu.

A zatiaľ čo enviromentálne organizácie schválenie predmetného zákazu vítaju, iní argumentujú, že zákon porušuje pravidlá Európskej únie o voľnom pohybe tovaru.[sociallocker id=5464][/sociallocker]

Bruselská organizácia zastupujúca európskych výrobcov obalov Pack2Go Europe uviedla, že je odhodlaná proti tomuto zákonu bojovať a zároveň dúfa, že sa Francúzskom nebude inšpirovať zvyšok kontinentu.

“Vyzývame Európsku komisiu, aby urobila správnu vec a zahájila právne kroky proti Francúzsku za porušenie európskeho práva,” uviedol pre Associated Press generálny tajomník Pack2Go Europe Eamonn Bates. “Ak tak neurobí, urobíma tak my.”

Ako uvádza portál thelocal.fr, len vo Francúzsku sa každý rok  vyhodí 4,73 miliardy plastových pohárikov, pričom na recykláciu sa dostane iba jedno percento z nich.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na