GENERÁL IZRAELSKEJ ARMÁDY NEPRIROVNAL IZRAEL K NACISTICKÉMU NEMECKU ALE …

0
391

Prejav generála Yair Golana pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu vyvolal búrlivé reakcie v silne nacionálnej izraelskej spoločnosti. Sám Golan neskôr uviedol, že nemal v úmysle porovnávať Izrael a jeho bezpečnostné zložky s nacistickým Nemeckom.

Minister obrany Moše Ya’alon sa vyjadril, že má “plnú dôveru” v Golana, ktorého nazval “cenným veliteľom s hodnotami a mnohými úspechmi”. K “úmyselným a skresleným interpretáciám” sa vyjadril, že sú len “ďalším pokusom znepokojujúcej kampane spôsobiť politickú škodu izraelskej armáde.

Golan uverejnil objasnenie svojich výrokov vo štvrtok s tým, že “nemal v úmysle porovnať izraelskú armádu (IDF) a Izrael k tomu, čo sa stalo v Nemecku pred 70 rokmi. Takéto porovnanie by bolo absurdné a nepodložené.” Dodal, že “IDF je morálna armáda, ktorá rešpektuje čistotu zbraní a ľudskú dôstojnosť” a jeho zámerom nebolo vytvárať takéto paralely a kritizovať politikov.

Golan vo svojom prejave na počesť Dňa pamiatky obetí holokaustu povedal:
“Ak existuje niečo, čo ma desí pri spomienke na holokaust, je to rospoznanie revolučných procesov, ku ktorým došlo v Európe všeobecne, a najmä v Nemecku, pred 70, 80 a 90 rokmi – a nájdenie ich známok dnes tu medzi nami v roku 2016.”

“Holokaust nás musí, podľa môjho názoru, viesť k hlbokému sebaspytovaniu o povahe človeka. Musí nás viesť k hlbokému zamysleniu a zodpovednosti voči vedeniu a kvalite našej spoločnosti. Musí nás viesť k zásadnému prehodnoteniu, ako sa my tu a teraz, správame k druhým.”

“Nie je nič jednoduchšie, ako nenávidieť cudzincov, nie je nič jednoduchšie, ako sa nechať strhnúť obavami a zastrašovaním. Nie je nič jednoduchšie, správať sa ako zviera a konať fundamentálne.”

“Na Deň pamiatky obetí holokaustu, stojí za to premýšľať nad našou schopnosťou vykoreniť prvé príznaky intolerancie, násilia a sebadeštrukcie, ktoré vedú k morálnemu úpadku.”

Mnohí verili, že izraelský generál vo svojich slovách odkazuje na prípad 18-ročného seržanta Elora Azaria, ktorý popravil raneného, neozbrojeného Palestínčana strelou do hlavy. Poprava bola zachytená kamerou a dostala sa na verejnosť. Súdny proces s vojakom sprevádzajú demonštrácie za jeho oslobodenie a veľká časť izraelskej spoločnosti vyjadruje sympatie s jeho konaním a považuje ho za hrdinu.

Násilnosti a útoky medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi, ktoré prepukli v októbri 2015 si vyžiadali už stovky obeti a tisíce zranených na palestínskej strane a desiatky zabitých a poranených na izraelskej, zväčša medzi vojakmi a policajtmi.

Len nedávno, 28.apríla izraelské sily zastrelili na chránenom prechode, tzv. checkpointe do Jeruzalema len 24-ročnú tehotnú ženu, matku 2 detí a jej 16-ročného brata, ktorý sa jej pokúšal pomôcť. Vojaci vypálili na Palestínčanov 12 rán a odmietli k nim pustiť záchrannú službu, oblasť označili za uzavretú vojenskú zónu. Izraelské úrady vydali vyhlásenie, že žena chcela zaútočiť na vojakov nožom, čo ale vyvrátili očití svedkovia, ktorí uviedli, že žena, ktorá po prvýkrát v živote získala povolenie na vstup do mesta, sa priblížila k vojakom len preto, že nerozumela ich pokynom v hebrejčine.

V decembri 2015 sa objavilo video, na ktorom izraelskí vojaci hodili nôž pred palestínsku školáčku a prikázali jej, aby ho zdvihla. Podľa izraelských úradov ho mala v taške, za čo bola zatknutá. Jednanie vojakov však vyvoláva otázky k podobným incidentom, pri ktorých sú Palestínčania zabití či obvinení z pokusu o teroristický útok.

 

Zdroj:
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/israel-compared-1930s-germany-idf-military-chief-major-general-yair-golan-a7014361.html

http://www.theguardian.com/world/2016/may/05/israeli-military-chief-yair-golan-nazi-germany-comparison

Pregnant Woman Gunned Down By Israeli Soldiers At Checkpoint

http://mondoweiss.net/2015/12/israeli-palestinians-injured/

 

 

ZDROJhaaretz.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments