HLADINA CO2 PREKONALA REKORD V HISTÓRII ĽUDSTVA – 415 PPM!

1
165

Hladina oxidu uhličitého v zemskej atmosfére dosiahla v piatok 10. mája 2019, historický rekord.

Dáta z Mauna Loa Observatory na Havaji ukázali, že hladina oxidu uhličitého prekonala 415 častíc na milión.

„Nevieme a nepoznáme planétu ako je táto,“ zverejnil na svojom Twitterovom účte Eric Holthaus,meteorológ a redaktor online environmentálneho magazínu Grist.

Koncentrácia oxidu uhličitého (CO2) vyletela strmhlav nahor a prekonala úroveň CO2, ktorú planéta Zem nezažila za posledných viac ako  800 000 rokov, čo dokazujú aj dáta z Scripss Institution of Oceanography na Kalifornskej univerzite v San Diegu. Takúto vysokú koncentráciu sme tu nemali už milióny rokov, prezradil Holthaus.

„Toto je po prvýkrát v ľudskej histórii našej planéty, kedy úroveň CO2 dosiahla v atmosfére viac ako 415 ppm,“ tweetol Holthaus. „A to nielen v zaznamenanej histórii, nielen od vynájdenia poľnohospodárstva pred 10 000 rokmi. Ale ešte z čias pred objavením sa moderného človeka, čo sa datuje na milióny rokov.“

“This is the first time in human history our planet’s atmosphere has had more than 415 ppm CO2,” Holthaus tweeted. “Not just in recorded history, not just since the invention of agriculture 10,000 years ago. Since before modern humans existed millions of years ago.”

Hladina CO2 pred miliónmi rokov bola vyššia ako dnes (2019), ale aj zemské teploty boli ďaleko vyššie. Ale v období 800 000 rokov pred priemyselnou revolúciou hladina CO2 neprekročila 300 ppm.

Homo sapiens sa neobjavil skôr ako pred 300 000 rokmi a niektorí z našich predkov tu neboli ešte ani pred 2 miliónmi rokov.

Vedci tvrdia, že práve CO2 – skleníkový plyn – je zodpovedný za globálne otepľovanie. Keď spaľujeme fosílne palivá ako uhlie, ropu či zemný plyn, aby sme mohlo poháňať náš svet, vypúšťame do atmosféry CO2 a ďalšie skleníkové plyny ako napríklad metán. Tieto plyny zachytávajú slnečné žiarenie v atmosfére.

Medzi vedcami panuje súhlas, že ľudia zapríčinili nedávne oteplenie planetárnej atmosféry.

Nárast teplôt sa nedá vysvetliť prírodnými javmi, tvrdia vedci. Národný úrad pre oceán a atmosféru vydal vyhlásenie, že za posledných 20 rokov stúpli globálne teploty o dve tretiny Fahrenheita.

S použitím počítačových simulácií a paleoklimatických dát dospel Potsdam Inštitút pre výskum klimatických vplyvov k záveru, že hladina CO2 v atmosfére dosiahla úroveň, ktorá tu nebola za posledné 3 milióny rokov.

Ralph Keeling, riaditeľ program Scripss, ktorý meria koncentrácie CO2, prezradil vo svojom stanovisku: „Priemerný nárast ostáva vo vyššej kategórii. Nárast CO2 v porovnaní s minulým rokom bude pravdepodobne 3 ppm, pritom doterajší priemer nárast hodnôt sa pohyboval na úrovni 2,5 ppm.“

Keeling a jeho otec, Charles David Keeling merajú už od 1958. hladinu CO2 na Manua Loa Observatory. Výsledkom ich práce je tzv. Keelingova krivka, graf zobrazujúci nárast CO2.

Objem emisií CO2 naďalej rastie, dosiahol najvyššiu koncentráciu za posledných 800 000 rokov.

Earth’s carbon dioxide levels continue to soar, at highest point in 800,000 years

V máji minulého roku bola koncentrácia CO2 na úrovni 410 ppm.

Ak sa pozrieme do budúcnosti, štúdia vypracovaná na Univerzite v Michigane zistila, že hladina emisií CO2 by mohla vyletieť do polovice ďalšieho storočia až na úroveň, ktorú planéta Zem nezažila za posledných 56 miliónov rokov.

Hoci k tomu nedôjde za nášho života, mohlo by tak nastať za života našich vnúčat a pravnúčat.

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
stanislav Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
stanislav
Nezareg.
stanislav

Zaujímavé merania na sopke. To u nás v Košiciach som nameral dňa 7.6.2019 hodnotu CO2 na úrovni 334 ppm.