HOLANDSKÝ NÁRODNÝ DEŇ TULIPÁNOV ODŠTARTOVAL TULIPÁNOVÚ SEZÓNU 2015

0
491
Ilustračná fotografia (Foto: Pank Seelen)

Tisícky ľudí si dnes na námestí Dam v Amsterdame zadarmo zobrali svoj vlastný tulipán, pri príležitosti osláv Národného dňa tulipánov. Oficiálne sa tak začala sezóna tulipánov pre rok 2015.

Túto novodobú tradíciu rozbehli v roku 2012 holandský pestovatelia tulipánov, ktorí premenia námestie pred Kráľovským palácom na dočasnú záhradu, umiestnením okolo  200 000 tulipánov.

Odhaduje sa, že z takto vytvorenej amsterdamskej záhrady si každoročne odnesie tulipány okolo 10 000 ľudí.

V Holandsku sa pestuje viac ako 1.000 rôznych druhov tulipánov, pričom sa očakáva, že jar do domácností po celom svete prinesie až 1,7 miliardy holandských tulipánov.

Napriek tom, že sa z Holandska stala tulipánová veľmoc a tulipán jeho symbolom, tak táto populárna rastlina má pôvod v iných krajinách. Jeho domovina sa nachádza v krajinách Kirgizstan, Turkmenistan a Kazachstan, čiže v oblasti okolo pohoria Pamír.

Kvet do Holandska priviezol v 16. storočí flámsky lekár a botanik Carolus Clusius, ktorý založil botanickú záhradu v meste Leiden a tam aj začal tulipány pestovať.

Tulipánom sa v piesčitej pôde tejto oblasti darilo a postupne sa z nich stával módny hit. Začali si ich do záhrad vysádzať ďalší a ďalší ľudia, až sa ich popularita dostala do súčasnej podoby.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments