HOLLANDE VYZNAMENAL SAUDSKÉHO PRINCA

0
213
Medaila Čestnej légie, foto: Sunny Ripert, zdroj: flickr.com

Prezident Francois Hollande čelí ostrej kritike za udelenie najvyššieho francúzskeho vyznamenania saudskému korunnému princovi Mohammed bin Nayefimu.

Na schôdzke politikov, ktorá sa konala 4. marca v Paríži, bolo princovi Nayefimu udelené vyznamenanie Čestnej légie “za jeho úsilie v boji proti extrémizmu a terorizmu.” Paríž je vďačný Saudskej Arábii za podporu v boji proti tzv. Islamskému štátu, ktorého členovia zorganizovali teroristické útoky vo francúzskom hlavnom meste v novembri 2015. Prezident Hollande taktiež získal najvyššie ocenenie Saudskej Arábie pri jednej zo svojich návštev v krajine.

Väzby medzi oboma krajinami sú silné, rovnako ako ich obchod so zbraňami. Saudská Arábia sa stala najväčším importérom zbraní na svete, v roku 2014 investovala do zbraní 6,4 miliardy dolárov. Najväčším vývozcom zbraní na Blízky Východ v hodnote 8,4 miliard dolárov (celosvetovo 23,7 miliardy) zostávajú stále USA, no Francúzsko je tiež významným hráčom a tretím najväčším exportérom zbraní vo svete, v hodnote 4,9 miliardy dolárov.

Správa o udelení francúzskeho najvyššieho vyznamenania saudskému princovi vyvolala ostrú kritiku medzi opozičnými politikmi, ľudskoprávnymi organizáciami a aj medzi ľuďmi na sociálnych médiách, hlavne odporcov trestu smrti. Saudská Arábia začiatkom marca vykonala už 70. popravu, sťatím muža odsúdeného za vraždu. 2. januára tohto roku bolo popravených 47 ľudí obvinených z “terorizmu” , vrátane šiitského duchovného Nimr al-Nimra, čo rozhorelo vážne u šiítskeho obyvateľstva. Väčšina ľudí odsúdených na smrť je v Saudskej Arábii sťatá mečom, pred samotnou smrťou sú však odsúdenci často aj kruto týraní.

Sporná je aj úloha akú zohráva Saudská Arábia priamo v boji proti terorizmu, nakoľko aj v samotnej Sýrii sa preukázalo, že práve Saudská Arábia bola a je významným podporovateľom mnohých džihádistických skupín, zväčša napojených na Al-Kajdu. Kritike zo strany OSN čelí Saudská Arábia aj za vojenskú intervenciu v Jemene, kde naplno prepukla humanitárna kríza a podľa najnovších údajov až 21 miliónov ľudí potrebuje pomoc.

Francúzsky poslanec Europarlamentu a viceprezident strany Národná fronta Florian Filippot odsúdil prezidentove rozhodnutie slovami:„Hollande vyznamenal rádom Čestnej légie korunného princa Saudskej Arábie: máme teda hovoriť o ráde hanby? Je to kapitulácia elít.”

Rád Čestnej légie je národné vyznamenanie zriadené 19. mája 1802 Napoleonom Bonapartom. Tento rád je najvyšším štátnym vyznamenaním a uznaním zvláštnych zásluh vo Francúzsku.

 

 

ZDROJtheguardian.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na