HUMANISTICKÉ HNUTIE V ČR ROZBEHLO KAMPAŇ “TANKY? NIE, ĎAKUJEME”

0
93
Logo Kampane (Foto: svetbezvalek.cz)

Česká pobočka humanistickej organizácie World without Wars and Violence (WwW) – Svet bez vojen a násilia, pripravila v súvislosti s nadchádzajúcim prejazdom konvoja americkej armády cez územie ČR protestnú kampaň s názvom “Tanky? Nie, ďakujeme! (Tanks? No, thanks!).[sociallocker]

Svet bez vojen a násilia je medzinárodná humanistická organizácia, ktorá vznikla v roku 1995 v Španielsku a od tej doby sa rozšírila do viac ako 30 krajín po celom svete. Je jednou z piatich organizácií, ktoré vzišli z Humanistického hnutia. V roku 2009 vošla do povedomia tým, že iniciovala Svetový pochod za mier a nenásilie – medzinárodný projekt, ku ktorému sa pripojili tisíce organizácií, inštitúcií, osobností a politikov z takmer stovky krajín.

Stanovisko českej pobočky Sveta bez vojen a násilia k plánovanému prejazdu armády USA cez územie ČR:

“O niekoľko dní sa chystá prejazd veľkého vojenského konvoja armády USA Českou republikou. Naprieč celou našou krajinou, od Bohumína, Náchoda a Harrachova cez Prahu až po Rozvadov má prejsť viac ako sto vojenských obrnených transportérov a v nich niekoľko stoviek amerických vojakov. Táto demonštrácia sily zo strany USA nemá na území ČR obdobu.

Toto všetko prichádza v čase, keď sa vyhrocuje konflikt na Ukrajine a napätie medzi Európou a Ruskom sa neukľudňuje, skôr naopak. Organizovať v takto vyhrotenej situácii podobné vojenské manévre nielen že nepomáha situáciu upokojiť, ale naopak pôsobí ako prilievania oleja do ohňa. Je zjavné, že ak sa bude situácia medzi USA a Ruskom naďalej eskalovať a prerastie v otvorený konflikt, ocitneme sa uprostred vojnovej zóny. Hoci pre nás by mala táto situácia katastrofálne dôsledky, pre americké zbrojárske korporácie túžiaci po konfliktoch a vojnách by znamenala tučné zisky.

Bohužiaľ sa zdá, že naša politická reprezentácia na čele s ČSSD a ANO túto hrozbu nevníma dostatočne triezvo a cítia potrebu sa prikloniť na jednu zo zúčastnených strán. Zrejme si neuvedomujú, že týmto činom napomáhajú rozdúchavať oheň, ktorý by mohol v blízkej budúcnosti zasiahnuť celú našu krajinu, tento kontinent a dokonca prerásť do ďalšieho hrozného globálneho konfliktu.

Ak povolíme prejazd cudzích vojsk cez naše územie, stratíme tým veľký kus svojej nezávislosti, svojej slobody a svojej sily. Staneme sa podružným členom európskeho spoločenstva, ktorý sa necháva zaťahovať do nebezpečných vojenských hier svetových veľmocí.

Tento projekt je nutné zastaviť skôr, než prerastie do niečoho ešte nebezpečnejšieho. Keď sa neozveme dnes, tak kedy?

Toto nie je budúcnosť, ktorá by bola prospešná pre nás ako obyvateľov Česka ani ako obyvateľov Európy. Existuje mnoho snáh o nájdenie mierových riešení nielen konfliktu na Ukrajine a Česká republika má potenciál ísť príkladom a ujať sa aktívnej úlohy v úsilí o upokojovanie medzinárodného napätia, nie prispievať k jeho ďalšiemu rastu zapájaním sa do provokatívnych vojenských manévrov.

Vyzývame na vyjadrenie nesúhlasu s týmto (zatiaľ) dočasným pobytom vojakov cudzej mocnosti na našom území. Tentoraz majú zostať tri dni, nabudúce to môžu byť tri týždne a čoskoro by to mohlo byť natrvalo!

Pevne veríme, že akákoľvek forma nenásilného protestu má zmysel, ako už sa ukázalo mnohokrát v histórii (nielen) našej krajiny.

“Tanks? No, thanks “

Kampaň na facebooku: www.facebook.com/Tanksnothanks

#tanksnothanks”

Mapa pravdepodobnej trasy presunu americkej armády cez územie ČR, počas misie Dragoon Ride

Misia Dragoon Ride odštartovala v sobotu, 21. marca 2015.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments