IKEA ZVÝŠI PLAT VŠETKÝM ZAMESTNANCOM V ÍRSKU A VEĽKEJ BRITÁNII NA VIAC AKO 11 EUR ZA HODINU

0
733

Švédsky nábytkársky gigant Ikea oznámil, že pre všetkých svojich zamestnancov v Írsku a Veľkej Británii zavedie vyplácanie tzv. životného minima.

Za toto životné minimum je považovaná čiastka, ktorú potrebuje pracovník zarobiť, aby dokázal pokryť svoje základné životné náklady, t.j. aby dokázal žiť na prijateľnej životnej úrovni v danej krajine.

V Írsku to v súčasnej dobe podľa prieskumov činí 11,50 eur za hodinu, čo je takmer o 3 € viac ako je aktuálna írska národná minimálna mzda vo výške 8,65 eur za hodinu.

U írskych zamestnancov pracujúcich na plný úväzok sa po zvýšení dostane týždenná mzda na úroveň približne 450 € za týždeň resp. cca 24 000 € za rok.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Svojim britským zamestnancom bude Ikea v Londýne platiť minimálne 9,15 libry za hodinu (cca 13 eur) a vo zvyšku Veľkej Británie 7,85 libry za hodinu (cca 11,20 eura). Aktuálna britská hodinová minimálna mzda je 6,50 libry.

Spomínané zmeny budú znamenať zvýšenie platu pre viac ako 4500 zamestnancov a nadobudnú platnosť od apríla 2016.

Krok spoločnosti Ikea znamená významnú podporu pre aktivistov, ktorí dlhodobo apelujú na veľké podniky v súvislosti s ich nízkymi mzdami.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments