INDIA VYDALA KVÔLI SEXUÁLNYM ÚTOKOM VAROVANIA A POKYNY PRE ZAHRANIČNÉ TURISTKY

0
477
ilustračná fotografia, autor: nevil zaveri, zdroj: flickr.com

Ženy, ktoré plánujú cestovať do Indie boli varované, aby nenosili krátke šaty alebo sukne, nechodili v noci samé “pre ich vlastnú bezpečnosť.” Varovanie vydal indický minister cestovného ruchu Mahesh Sharma. Ako ďalšie bezpečnostné opatrenie, ministerstvo vyzvalo cudzinky, aby fotografovali poznávacie značky akýchkoľvek vozidiel, ktorými budú cestovať.

Desivé inštrukcie boli oznámené v nedeľu na tlačovej konferencii v Agre, v rámci oficiálneho bezpečnostného poradenstva zahraničným turistkám. Tým boli vydávané bezpečnostné pokyny pri ich príchode do krajiny od minulého roka.

“Sada obsahuje kartičku s tým, čo sa môže a čo sa nemôže – napríklad nemajú vychádzať v malých mestách samé v noci von, nosiť sukne, majú fotiť poznávacie číslo vozidiel, ktoré používajú a posielať ich e-mailom priateľovi”. Minister tiež dodal, že “pre svoju vlastnú bezpečnosť by zahraničné turistiky nemali nosiť krátke šaty a sukne … Indická kultúra je odlišná od západnej.”

Sharma však upozornil, že India nevydáva pravidlá obliekania pre ženy, ale žiada ich, aby “boli opatrné, keď chodia v noci von. Nesnažíme sa meniť niečie preferencie.” “Som otec dvoch dcér. Nikdy by som nehovoril ženám, čo by mali a nemali nosiť,” dodal.

Ministerské inštrukcie reflektovali klesajúcu návštevnosť krajiny zahraničnými turistkami po skupinových znásilneniach, vražde študentky lekárskej fakulty a iných násilnostiach, ktoré sa odohrali v roku 2012, ako aj “syndróm obviňovania žien” od riaditeľky Centra pre sociálny výskum Ranjana Kumari.

“Bolo to veľmi hlúpe, nie celkom premyslená vyhlásenie” reagovala Ranjan Kumari. “Minister si neuvedomuje dôsledky takýchto nezodpovedných vyhlásení.” Kumari nevníma, že problémom sú ženy či ich oblečenie,”problémom sú muži a chlapci v Indii. Je tu plno všetkých druhov diskriminácie, sexuálnych aktov, znásilnení a skupinových znásilnení. Je dôležité, aby Sharma hovoril o tom, ako potrestať páchateľov trestnej činnosti a ako zastaviť nezmyselné očumovanie žien a ich prenasledovanie. Prečo by nejaké dievčatá mali chodiť do Indie, keď nie je pre ne bezpečné byť dievčatami?”

India sprísnila tresty za znásilnenie a zrýchlila procesy pri sexuálnych napadnutiach po skupinových znásilneniach v roku 2012, ktoré upriamili pozornosť sveta na násilie páchané na ženách v tejto krajine.

Národné kriminálne štatistiky ukazujú, že každý deň je v Indii znásilnených 92 žien, prevažne vo vidieckych oblastiach, hoci sa predpokladá, že tento údaj je stále veľmi podhodnotený. Obťažovanie a násilie na uliciach je ešte častejšie a podľa nedávneho prieskumu ho zakúsilo 79% indických žien.

Turistky môžu zažiť rovnaké obťažovanie a dokonca i horšie. Naposledy v júli 2016 bola gangom mužov sexuálne napadnutá Izraelčanka v himalájskom letovisku Manali. V roku 2014 bola unesená a sexuálne napadnutá japonská žena, v roku 2015 napadol ruskú ženu vodič v Dillí.

 

 

ZDROJtheguardian.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments