INICIATÍVA ZA SFUNKČNENIE PROCESU INFORMATIZÁCIE SPOLOČNOSTI

1
167
ilustračné foto, zdoj: flickr.com

IT komunita odborníkov a aktivistov sa spojila v snahe o riešenie stavu informatizácie spoločnosti na Slovensku, ktorú mnohí vnímajú ako systémový problém a zlyhanie “Slovensko od roku 2007 minulo na informatizáciu 900 miliónov eur. Úradníkom však stále robíme poštára a veľa sa nezmenilo.”

Platforma slovensko.digital, nielen pomenúva dlhodobo neriešené problémy informatizácie verejnej správy, ale aj vyzýva k odbornej diskusii o systémovej zmene a navrhuje opatrenia v štyroch prioritných oblastiach – transparentnosť a participácia, orientácia štátnych IT služieb na občana, efektívnosť investícii do IT, zodpovedné riadenie IT projektov.

Ako sa konštatuje vo výzve IT platformy “Cieľom týchto opatrení je prispieť k výrazne kvalitnejším elektronickým službám a očakávame, že ich dlhodobým výsledkom bude menej byrokracie pre občana pri styku s verejnou správou. Zároveň štát takto zlepší svoj obraz v očiach verejnosti, zapojí do informatizácie viac odborníkov a mladých ľudí, pre ktorých sú moderné technológie neoddeliteľnou súčasťou života.”

Platforma ponúka možnosť diskusie a spolupráce pre IT odborníkov, laická verejnosť môže taktiež podporiť výzvu svojim elektronickým podpisom na spomínanom webe.

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
009 Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
009
Nezareg.
009

Smrdí to sorošovinou, neskočte im na lep! Veľký brat sa ponáhľa s čipovaním stáda (e-gouvernment, e-healt …)