INTERPOL ODMIETOL ŽIADOSŤ IRÁNU NA STÍHANIE DONALDA TRUMPA

0
145
Centrála INTERPOLU v Lyone, Francúzsko. Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Medzinárodná polícia INTERPOL oznámila, že nebude brať do úvahy iránsku žiadosť o stíhanie prezidenta USA Donalda Trumpa a ďalších 35 osôb, ktoré Teherán považuje za zodpovedných za atentát na veliteľa ozbrojených síl Kuds iránskych Revolučných gárd Kásema Sulejmáního a ktorí podľa iránskej prokuratúry čelia „obžalobe z vraždy a terorizmu“.

Hovorca INTERPOL-u v pondelok uviedol, že iránska žiadosť, ktorá sa týka 36 osôb vrátane vojenských a politických činiteľov v Spojených štátoch, je v rozpore so stanovami organizácie.

Hovorca vysvetlil, že tretí článok dokumentu bráni INTERPOL-u podniknúť kroky, ktoré majú politický, vojenský, náboženský a etnický charakter a dodal, že „ak bude takáto žiadosť smerovaná na generálny sekretariát, a ak sa tak stane, INTERPOL ju nebude posudzovať v súlade s jej stanovami a pravidlami.“

Sulejmání bol zavraždený počas leteckého útoku uskutočneného americkou armádou v irackom hlavnom meste Bagdade v noci 3. januára 2020.

Veliteľ ozbrojených síl Kuds cestoval so zástupcom veliteľa Ľudových mobilizačných jednotiek (PMF) Abúm Mahdim Al-Mohandisom, ktorý bol tiež pri útoku na medzinárodnom letisku v Bagdade zabitý.

ZDROJAl-Masdar News
FOTOMassimiliano Mariani
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre