IRÁN JE SKVELÝ

0
247
Rodinná dodávka s nápisom "Irán je skvelý", zdroj: twitter

“Irán je skvelý”, s týmto posolstvom napísaným na aute prešla rodina z Iránu cez celú Európu až do Veľkej Británie, kde ich vozidlo považovali za potenciálnu teroristickú hrozbu.

Zmeniť negatívny obraz o Iráne sa takýmto štýlom snažili manželia a zakladatelia kampane Cristian a Audrey Ivan. Ich cieľom je zmeniť svetový názor a bojovať proti negatívnym kultúrnym predsudkom a stereotypom i proti zlým vzťahom medzi národmi, panujúcimi už od islamskej revolúcie v roku 1979.

41-ročný Ivan, ktorý pochádza z Rumunska a vyrastal v Nemecku so svojou 33-ročnou manželkou, ktorá pochádza z Francúzska sa rozhodli spustiť svoju mierovú kampaň “Irán je skvelý”, potom čo vzali okľukou cestu do Indie v roku 2013 a strávili čas v Iráne. Pár bol unesený tunajšou kultúrou a rozhodol sa zostať dlhšie. Kvôli ukradnutým dokladom sa manželia rozhodli naučiť sa dokonca perzštinu.

Manželia sa po návrate rozhodli prenajať svoj rodinný dom v Nemecku, zobytniť svoju dodávku a cestovať po svete spoločne so svojimi deťmi, ktoré vzdelávajú doma a šíriť takýmto spôsobom mierové posolstvo.

Ušľachtilý cieľ sa však v britskom meste Kensington stretol s nepochopením, keď niekto na polícii nahlásil podozrivé vozidlo zaparkované pri múzeu vedy, ktoré sa rodina rozhodla navštíviť. Keď sa manželia s deťmi vrátili, našli auto s rozbitými oknami a priestor okolo neho monitorovalo 30 policajtov so psami. Ako preventívne opatrenie dokonca evakuovali a uzavreli dotyčné múzeum.

Podľa manželov, prehnaná reakcia polície na dodávku len potvrdzuje, že ich úloha zmeniť vnímanie Iránu vo Veľkej Británii, ešte nie je u konca.

ZDROJrt.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na