IRÁN OBVINIL SPOJENÉ ŠTÁTY Z BLOKOVANIA POMOCI OBETIAM MOHUTNÝCH ZÁPLAV V KRAJINE

0
198
Záplavy v Iráne v roku 2017, zdroj: wikimedia commons

Iránsky prezident Hassan Ruháni skritizoval blokovanie medzinárodnej pomoci Spojenými štátmi, ktorá mohla byť poslaná obetiam povodní v krajine, ako „bezprecedentný zločin“.

Na stretnutí s niekoľkými ministrami a zákonodarcami v hlavnom meste Teherán Ruháni povedal, že povodne spôsobili iránskemu ľudu veľké škody v mnohých provinciách a že mnoho iránskych občanov v dôsledku nich prišlo o život.

Poukázal na to, že Spojené štáty bránia príchodu medzinárodnej pomoci do Iránu a že Červený polmesiac nemôže za týchto krutých podmienok získať pomoc od iných krajín.

Iránsky prezident vysvetlil, že požiadal iránske ministerstvo zahraničných vecí a dotknuté orgány, aby vyšetrili dôvody, ktoré bránia Iráncom žijúci v zahraničí posielať pomoc obetiam záplav.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok povedal, že jeho krajina bola pripravená poskytnúť pomoc obetiam povodní prostredníctvom Červeného kríža Spojených štátov a Iránskeho Polmesiaca, a zároveň iránsku vládu obvinil z neschopnosti a amaterizmu, ktoré celú situáciu podľa neho spôsobili.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Zarif však uviedol, že práve sankcie USA uvalené na jeho krajinu bránia príchodu medzinárodnej pomoci do oblastí postihnutých povodňami. Na Twitteri obvinil Spojené štáty z “ekonomického terorizmu”, ktorý viedol k situácii, že Irán nemá následkom sankcií napríklad dostatok záchranárskych helikoptér.

Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC) uviedla, že poskytla už necelých 500-tisíc dolárov ako hotovostné granty pre 3 000 iránskych rodín, ktoré pri povodniach stratili domovy a živobytie.

„Irán je pod vodou. Je to bezprecedentná kríza … Odpoveď Červeného polmesiaca je obrovská a každým dňom rastie,“ uviedol vo svojom vyhlásení riaditeľ IFRC pre Stredný Východ a Severnú Afriku Sayed Hashem.

Iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh v stredu vyzval miestne ropné a plynárenské firmy, ktoré pri katastrofe asistujú pomocou čerpadiel na odstraňovanie vody, aby urobili pre obete rozsiahlych záplav viac.

Prudkými lejakmi, ktoré sa začali 19. marca bolo zasiahnutých najmenej 26 z 31 provincií Iránu. V dôsledku povodní – najhorších za posledných desať rokov – zahynulo najmenej 62 ľudí a 478 bolo zranených.

Zdroj: Middle East Monitor, Middle East Monitor, SITA

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na