IRÁN: ŽIDOV SME TRI KRÁT ZACHRÁNILI, NETANJAHU BY SA MAL NAUČIŤ HISTÓRIU

0
82
Iránsky minister zahraničných vecí (Foto: United States Mission Geneva / Eric Bridiers / CC BY-ND 2.0)

Iránsky minister zahraničných vecí Zarif pre televíziu NBC uviedol, že jeho krajina “nepodporuje slepý terorizmus” a “nikdy nebude mať bombu”.[sociallocker]

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif v stredu napadol obvinenia premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý vo svojom nedávnom prejave v americkom Kongrese povedal, že Irán chce Izrael zničiť.

V rozhovore pre NBC Zarif uviedol, že “Irán židov tri krát v histórii zachránil,” a naznačil, že Netanjahu by si mal oprášiť svoje vedomosti z hodín dejepisu.

Zarif uviedol, že Netanjahu prekrúca ako súčasnú realitu tak aj záspisy zo židovských zdrojov a Biblie.

“Je škoda, že pán Netanjahu teraz úplne prekrúca realitu dneška” povedal Zarif. “Dokonca prekrúca vlastné sväté písmo. Ak ste čítali knihu Ester, viete, že to bol iránsky kráľ, kto zachránil židov…

“Je to naozaj, naozaj poľutovaniahodné, že sa fanatizmus dostal do bodu, kedy produkuje obvinenia proti celému národu, ktorý zachránili židov trikrát v histórii: raz v dobe premiéra, ktorý sa snažil zabiť židov, a kráľ židov zachránil; opäť v čase Kýrosa II. Veľkého, kde zachránil židov z Babylonu a počas druhej svetovej vojny, kedy Irán zachránil židov.”

Konfrontácia od reportérky

Korešpodentka NBC Ann Curryová, ktorá spravodajsky pokrývala jadrové rozhovory medzi mocnosťami a Iránom po dobu dvoch rokov, konfrontovalal Zarifa s príkladmi, ktoré Netanjahu uviedol vo svojom kongresovom prejave.

Citovala z tweeteru iránskeho najvyššieho duchovného vodcu Ajatolláha Alí Chameneího: “Na tento barbarský, vlčí a deti vraždiaci režim Izraela, ktorý sa neštíti žiadneho zločinu neexistuje žiaden liek, ale musí byť zničený”.

Iránsky minister zahraničia sa snažil otázke vyhnúť a tvrdil, že Chameneí nemal na mysli všetkých židov, ale “izraelský režim” na čele s Netanjahuom.

“Ak by sme chceli vyhladiť židov, nemáme  v Iráne veľký počet židovského obyvateľstva, ktoré nielen že žije v krajine v pokoji, ale v skutočnosti majú aj zástupcu v iránskom parlamente ktorý im bol pridelený neúmerne k ich počtu,” povedal Zarif.

“V parlamente má zástupcu každých 150 000 iránskych moslimov, zatiaľ čo má v parlamente zástupcu aj menej ako 20.000 židov žijúcich v Iráne. Takže nerealizujeme vyhladzovanie židov.

“Máme históriu tolerancie a spolupráce a spolužitia s ​​našimi vlastnými židmi a so židmi po celom svete. Ak chcú ľudia podporovať šírenie strachu na vzbudenie takej hystérie vo svete, je to v ich neprospech. “

“Režim je hrozba”

Curryová zopakovala otázku a požiadala Zarifa bližšie určiť rozdiel medzi “režimom v Izraeli” a židmi.

“Tento režim je hrozba,” odpovedal Zarif. “Režim, ktorý sa zapája do zabíjania nevinných detí, režim, ktorý sa zapája do aktu agresie. Irán nenapadol inú krajinu. My sme nehrozili použitím sily.”

“Proste presne opak Izraela. Izrael hrozí, že použije silu proti Iránu takmer na dennej báze… Samozrejme, keby proti Iránu použili silu, bránili by sme sa, tak ako sme to urobili s veľkou obeťou v minulosti. Ale my nie sme napádajúci, my sa nevyhrážame nikomu. Ešte sme sa za 250 rokov nikomu nevyhrážali.

“Máme záznamy na dokázanie toho, čo hovoríme. On nie. Má záznam plný zavraždených detí,  plný zabíjania nevinných ľudí, plný agresie proti svojmu susedovi, plný okupácie. “

Curryová naďalej  vyvíjala na Zarifa nátlak. Pripomenula mu, že počas prejavu v kongrese ho Netanjahu obvinil z položenia venca pri hrobe vojenského veliteľa Hizballáhu Imada Mughniyeha, ktorý bol zodpovedný za zabitie stoviek Američanov.

Zarif sa opäť snažil vyhnúť otázke: “Po prvé, so Spojenými štátmi máme politické rozdiely. Za druhé, v Spojených štátoch sa nezúčastňujem súťaže popularity [v porovnaní s Netanjahuom].”

Pri odpovedi na Netanjahuove obvinenia Zarif povedal: “On je ten, kto navštevuje teroristov [Jabhat] al-Nusrat (Nusrat Front) v izraelských nemocniciach.  Je na ňom, reagovať na tieto tvrdenia. Preukázali sme znovu a znovu, že sme podporili ľudí, ktorí sa postavili za spravodlivosť, ktorí sa postavili proti útlaku.

“Nepodporujeme slepý terorizmu. Nikdy sme nepodporili skupiny, alebo snahy, ktoré sa dopúšťajú stínania v Sýrii a Iraku. Premiér Netanjahu nemôže dať takéto jednoznačné vyhlásenie, aké môžem dať ja. “

“Nikdy nebudeme mať bombu”

Pokiaľ ide o Mughniyeho, Zarif uviedol, že on bol len časťou odporu voči Izraelu. “Nehovoríme o skupine, ktorá prišla z celého sveta do Sýrie, alebo do Iraku spôsobiť zmätok,” povedal Zarif. “Bavíme sa o ľuďoch, brániacich svoju krajinu, brániacich svoje územie proti okupácii.”

Iránsky minister zahraničných vecí počas rozhovoru zdôraznil, že Irán nemá záujem o získanie jadrovej zbrane, a nikdy sa o to nesnažil.

“Nikdy sme nemali bombu. Nikdy nebudeme mať bombu. Nechceme mať bombu,” povedal. “Nemyslíme si, že bomba je v našom záujme. Keďže [Netanjahu] predsa má bombu. Má 200 jadrových zbraní.”

“Postavil sa proti Blízkemu východu bez zbraní hromadného ničenia. … Pokračuje vo vytváraní obvinení voči Iránu. Pričom nie je na mieste, že to robí. Nemá autoritu, morálnu autoritu robiť to.”

“V roku 1992, povedal, že Irán bol tri, alebo štyri roky od výroby bomby. V roku 1996 to zopakoval. V roku 2012, pred celým svetom, pred Valným zhromaždením Organizácie spojených národov, s tým obrázkom bomby povedal, že Irán bol rok od zostrojenie bomby.

“Teraz sme v roku 2015 … a stále opakuje rovnakú lož.”[/sociallocker]

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na