IRÁN ZÍSKAVA SPÄŤ SVOJE BOHATSTVO ZO ZAHRANIČIA

0
386
Ilustračná fotka, Bullion Vault/flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Irán znovuzískal 13 ton zlatých aktív uložených v Južnej Afrike, ktoré boli blokované sankciami, ekonomika krajiny silnie uvoľňovaním západných sankcií.

Repatriácia prišla vďaka iránskemu rokovaciemu tímu v nadväznosti na prebiehajúce rozhovori o jadrovom programe vo Viedni.  Ekvivalent 13 ton zlata dovtedy uložených v Južnej Afrike počas posledných dvoch rokov, prišiel do krajiny v troch zásielkach a bol dodaný do Iránskej centrálnej banky (CBI). Prevod sa uskutočnil minulý týždeň a posledná dodávka štyroch ton zlata prišla do Teheránu v utorok v noci.

Podľa CBI je práve odstránenie ekonomických sankcií uvalených na Irán a neobmedzený prístup k jeho majetku v zahraničí, jedným z hlavných cieľov i problémov vo vyjednávacích rozhovoroch vo Viedni. Údajne až 100 miliárd dolárov iránskych aktív, prevažne z predaja ropy, je stále blokovaných v zámorí v rámci sankcií, ktorých cieľom bolo oslabiť ekonomiku krajiny. Irán získal časť tejto sumy v rámci uvolnenia sankcií po podpísaní dočasnej jadrovej dohody v novembri 2013 v snahe Západu zaviazať Teherán k ďalším rokovaniam, a to vo výške 4,2 miliardy dolárov a o rok neskôr ďalších 2,8 miliardy dolárov. Podľa amerického ministerstva zahraničia by malo byť Iránu v priebehu jadrových rozhovorov, do 7. júla uvoľnených ďalších, takmer 12 miliárd dolárov.

Aj ostatné krajiny sa pripravujú na vysporiadanie svojich dlhov voči Iránu, medzi nimi napríklad indické rafinérie, a to vo výške 6 miliárd dolárov. Dlh nadnárodnej spoločnosti Royal Dutch Shell voči Iránu predstavuje ďalších 2,3 miliardy dolárov za surovú ropu, ktorú spoločnosť kúpila od Národnej iránskej ropnej spoločnosti. Gréci a Juhokorejčania patria medzi ďalších, ktorí Iránu dlhujú viac ako 10 miliárd dolárov.

Iránska ekonomika vďaka uvoľňovaniu sankcií a jadrovým rokovaniam silnie, HDP krajiny za minulý rok vzrástol o 3%.

ZDROJpresstv.com
FOTOBullion Vault
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na