ÍRSKO AKO DRUHÁ KRAJINA VYHLÁSILA KLIMATICKÚ POHOTOVOSŤ

0
151

Írska republika sa stala druhou krajinou na svete, ktorá vyhlásila klimatickú pohotovosť vo štvrtok (10. mája 2019), potvrdil to The Independent Ireland. Vyhlásenie prešlo vo štvrtok večer, keď sa vládne aj opozičné strany súhlasili so zmenou a doplnením správy o zmene klímy.

„Blížime sa k bodu zvratu, pokiaľ ide o narušenie klímy,“ vyjadril obavy Richard Burton, minister klimatických opatrení. „Veci sa veľmi rýchlo zhoršia, ak nezačneme urýchlene konať, pretože okno príležitostí sa nenávratne a rýchlo uzatvára.“

Írsku iniciatíva nasleduje podobný precedens britského parlamentu z 1. mája tohto roku. Vlády Walesu a Škótska sa tiež zhodli na klimatickej pohotovosti.

Konajme teraz!“ „Prestaňte sa zahrávať s našimi životmi.

Predseda írskej Strany Zelených, Eamon, Ryan, zdôraznil, že vyhlásenie musí byť začiatkom.

„Vyhlásenie pohotovosti neznamená absolútne nič, pokiaľ nebudú nasledovať príslušné kroky na jeho podporu,“ povedal pre BBC News. „To znamená, že vlády začnú robiť to, čo nechcú.“

Predsedníčka Výboru pre klimatické zmeny, Hildegarde Naughtonová, dodala, že Bruton prinesie nové návrhy opatrení v oblasti klímy pred Dáil – pomenovanie pre dolnú komoru a hlavnú komoru írskeho parlamentu – a že už sa s kolegami teší na hodnotenie práce.

„Teraz potrebujeme skutky,“ povedala [Hildegarde Naughtonová] pre BBC News.

Bruton schvaľuje a chváli úsilie mladých ľudí po celom svete, ktorí na protestoch climate change naliehajú na svoje vlády, aby začali venovať zvýšenú pozornosť tejto problematike
a podnikali aj reálne kroky.

„Myslím si, že je opodstatnené, aby do tejto debaty vstúpila aj rázna dávka naliehavosti,“ povedal [Richard Bruton] pre The Independent Ireland.

Greta Thunberg, 16-ročná švédska aktivistka, ktorá inšpirovala mládež v boji za klímu, tiež vyjadrila podporu Írsku na svojom Tweeteri:

„Skvelé správy z Írska!“ tweetla. „Kto bude ďalší? A nezabudnite na: #ClimateEmergency znamená nechať fosílne palivá v zemi.“

Dáil bude mať možnosť nasledovať Grétine rady nasledujúci mesiac,keď bude mať šancu podporiť návrh zákona o klimatických núdzových opatrenia, ktorý predložil zástupca Brid Smith, Solidarity/People Before Profit (Solidarita ľuďom / ľudia pred profitom), ktorým sa snaží obmedziť prieskum ložísk plynu a ropy. Smithová prezradila, že ju „potešilo“ vyhlásenie pohotovosti, ale bolo by tiež „zaujímavé vidieť“, ak by ju vláda aj ďalej podporila svojím návrhom zákona, oznámila RTÉ.
Správu Oireachtas Climate Action, ktorá podnietila vyhlásenie, pochádzala od organizácie Citizens’ Assembly; ďalšia organizácia Citizens’ Assembly zváži otázku núdzového stavu biodiverzity, vysvetlila RTÉ.
Hovorca klimatickej akcie Fianna Fail’s, Timmy Dooley, ktorý navrhol aby sa novelizáciou pristúpilo ku klimatickej pohotovosti, povedal, že ak by vláda postupovala podľa odporúčaní v správe o klimatických zmenách, „znamenalo by to koniec našej oneskorenej reakcie na klimatické zmeny,“ vysvetlil Dooley pre The Independent Ireland.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments