BOJOVNÍCI ISLAMSKÉHO ŠTÁTU ODOVZDALI AMERICKÝM SILÁM 50 TON ZLATA VÝMENOU ZA SLOBODU

2
Ilustračná fotografia, zdroj: wikimedia commons

V momente, keď posledné zvyšky bojovníkov ISIS čelili bezprostrednej porážke v severovýchodnej Sýrii, Spojené štáty im údajne poskytli ponuku, ktorú nemohli odmietnuť: odovzdáte nám svoje obrovské zásoby zlata alebo zomriete.

Podľa informácií sýrskej štátnej tlačovej agentúry SANA, americké úrady uzavreli dohodu s lídrami ISIS, podľa ktorej sa mala teroristická skupina vzdať 50 ton zlata vo východnej časti Sýrie v provincii Deir el-Zour, výmenou za bezpečný odchod.

Drahocenný kov v hodnote okolo 2,13 miliardy dolárov bol vyplienený samozvaným “kalifátom”, ktorého vláda teroru sa rozliehala po celej Sýrii a Iraku medzi rokmi 2015 a 2017.

Podľa tureckého denníka Daily Sabah miestne zdroje tvrdia, že vrtuľníky americkej armády už preniesli zlato zo základne amerických síl v kurdskom meste Kobani, ktoré leží blízko severnej hranice Sýrie s Tureckom. Časť zlata bola údajne distribuovaná kurdským Ľudovým obranným jednotkám (YPG), ktoré dominujú Amerikou podporovaným Sýrskym demokratickým silám (SDF).

SANA uviedla, že miestni obyvatelia boli svedkami toho, ako americké helikoptéry začiatkom tohto mesiaca odviezli veľké zásoby zlata z oblasti al-Dashisha v južnej časti provincie Hasaka. Zlato ukoristili bojovníci ISIS z Mosulu v Iraku a v niektorých častiach Sýrie.

Sýrske štátne média tvrdia, že lídri ISIS viedli americké helikoptéry na miesta, kde bolo zlato ukryté, pričom “uzavreli dohodu, podľa ktorej Washington ušetril život stoviek  veliteľov a expertov teroristickej organizácie”.

Tvrdenia sýrskej vlády sa vzácne zhodujú so správami Sýrskeho observatória pre ľudské práva (SOHR), organizácie pôsobiacej vo Veľkej Británii monitorujúcej vojnu v Sýrii, ktorá tvrdí, že Spojené štáty a ich kurdskí spojenci ušetrili bojovníkov ISIS v nádeji, že získajú ich vojnovú korisť.

“Koaličné sily pod vedením USA a Sýrske demokratické sily (SDF) sa cielene v bojoch nezameriavali na oblasti kontrolované teroristami a veliteľmi ISIL v Deir el-Zour na východ od rieky Eufrat, v snahe donútiť obkľúčených militantov, prezradiť polohu ukrytého pokladu,” uvádza SOHR.

V rozpore s oficiálnym stanoviskom Washingtonu, že vedie vojnu proti extrémistickej skupine, sýrske a ruské médiá dlhodobo tvrdia, že americké sily namiesto toho, s teroristami rôznym spôsobom spolupracujú.

Počas defenzívy americkej koalície v sýrskej Raqqe, ktorú kontrolovala ISIS, bola s teroristickou skupinou dojednaná tajná dohoda, ktorá počas evakuácie oblasti garantovala členom bezpečný priechod. Táto dohoda, ktorú odhalila britská BBC, zabezpečila prežitie a slobodu mnohých špičkových veliteľov i mnohých zahraničných bojovníkov ISIS.

Podľa predstaviteľov americkej vlády utieklo zo Sýrie do Iraku vyše 1000 členov ISIS za posledného pol roka. Začiatkom februára odhadol Joseph Votel, generál zodpovedný za vojenské operácie USA na Blízkom východe, že počet zostávajúcich bojovníkov ISIS sa pohybuje medzi 20 000 až 30 000. Správa Amerického ministerstva obrany z leta 2018 odhaduje, že v Iraku ostáva 15 500 až 17 100 militantov ISIS a ďalších 14 000 v Sýrii.

ZDROJthemindunleashed.com
Kým názorov je nespočetne veľa, skutočnosť je len jedna. Pravdou sa všetci oháňajú, pravdu si privlastňujeme, pravdu deformujeme. A tak sa z pravdy stáva lož, z faktov nezmysly a zo súvislostí konšpirácie. Či je to jasný zámer, obyčajná nevedomosť či neschopnosť nahliadnuť na veci z inej perspektívy, výsledok je rovnaký - chaos vo všetkom a všetkých. Riešenie vidím v tom, žiť a robiť svoju prácu (svoje poslanie) ako najlepšie dokážeme, s rešpektom k odlišnosti, s pokorou i odhodlaním.

2
DISKUSIA K ČLÁNKU

avatar
2 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
2 Autori komentárov
增大网Jan Hombré Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
增大网
Nezareg.

没玩过博客,认真学习学习!

Jan Hombré
Nezareg.
Jan Hombré

Špine americké sú najväčší vojnovy zločinci, teroristi, zlodeji, klamári atď …