IZRAEL SA PRIPOJIL K PROJEKTU ÁZIJSKEJ BANKY PRE INVESTÍCIE DO INFRAŠTRUKTÚRY (AIIB)

0
70

Premiér Benjamin Netanjahu podpísal 31. marca 2015 prihlášku do projektu  Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry (AIIB). Izrael sa tak pripojil k viac ako 40 ďalším krajinám, ktoré už do novej banky vstúpili.[sociallocker]

Členstvo v banke podľa ministerstva zahraničných vecí Izraela otvorí možnosti pre integráciu izraelských spoločností v rôznych infraštruktúrnych projektoch, ktoré budú z banky financované.

Nová Ázijská banka pre investície do infraštruktúry bola založená v dôsledku iniciatívy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v októbri 2014 a doplní Svetovú banku a Ázijskú rozvojovú banku. Banka plánuje do infraštruktúrnych projektov v ázijských krajinách investovať celkovo 100 miliárd dolárov; Čína už prisľúbila poskytnutie polovice z tejto sumy.

Svoje prihlášky do AIIB predložili aj  zástupcovia Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Talianska, Austrálie, Nového Zélandu, Singapuru, Južnej Kórei, Švajčiarska a Dánska, viaceré krajiny Blízkeho východu, vrátane Jordánska, Kuvajtu, Ománu a Kataru.

Uzávierka prijímania zakladajúcich členov bola 31. marca, pričom z významnejších krajín absentuje iba USA a Japonsko.

Ochotu spolupracovať s AIIB vyjadrili aj Medzinárodný menový fond, Ázijská rozvojová banka a iné medzinárodné finančné inštitúcie.

Washington sa spočiatku snažil svojich spojencov od vstupu do AIIB odradiť, keďže to vnímal ako útok na Svetovú banku a Ázijskú rozvojovú banku, nad ktorými majú USA značný vplyv, avšak po vstupe viacerých spojencov do banky taktiku zmenil.

Založenie banky je čínsky diplomatický úspech. Čína pôvodne zamýšľala, že k banke by sa malo pripojiť 35 krajín, no nakoniec sa ich do projektu zapojilo ešte viac. Pokiaľ ide o čínsku zahraničnú politiku, tak zriadenie AIIB je jednou z jej najdôležitejších iniciatív.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments