SALÁFISTI VYSTRELILI RAKETY NA IZRAEL, PROTIÚTOK SI ODNIESOL HAMAS

1
395
Delostrelectvo IDF pri útoku na Gazu v lete 2014, zdroj: wikipedia

Podľa Izraela, Hamas nesie zodpovednosť za akékoľvek útoky na izraelské územie prichádzajúce z pásma Gazy, aj keď za nimi nestojí.

Izraelské tanky a letectvo zaútočili v stredu v dvoch vlnách na pozície Hamasu v južnom a severnom pásme Gazy. Útok bol odpoveďou Izraela na vypálenie dvoch rakiet z Gazy v priebehu 24 hodín, ktoré dopadli na izraelské územie a pohraničné mesto Sderot.

K útokom, ktoré zasiahli izraelské územie, no nevyžiadali si žiadne vážnejšie zranenia ani väčšie materiálne škody sa prihlásila skupina Ahfad al-Šaháb-Aknaf Bayt al-Maqdis, ktorá pôsobí na palestínskom území ako miestna pobočka Islamského štátu. Podľa vyhlásenia teroristov bol útok odplatou za uväznenie niekoľkých členov saláfistickej organizácie.

Hoci saláfistická skupina potvrdila zodpovednosť za útok, Izrael uviedol, že Hamas nesie zodpovednosť za akékoľvek útoky pochádzajúce z Gazy a v súlade s deklarovanou politikou bežne vojensky reaguje na akýkoľvek útok z Gazy protiútokom na palestínske územia.

“Hamas je pánom v pásme Gazy, ktorý nesie zodpovednosť za všetky teroristické udalosti pochádzajúce odtiaľ ” uviedol predstaviteľ Izraelských obranných síl (IDF) “Nemôžeme ísť po každej menšej skupine v Gaze s niekoľkými desiatkami členov, ktorí jednu noc vylezú a vystrelia raketu”.


Hovorca Hamasu Sami Abu Zuhri vydal vyhlásenie a varoval Izrael pred pokračujúcou agresiou. “Hamas zdôrazňuje, že nemôže mlčať v prípade, ak eskalácia bude pokračovať.” povedal.

Hamas zachovával de facto prímerie s Izraelom od roku 2014, kedy 2100 Palestínčanov a 73 Izraelčanov bolo zabitých pri vojenskej akcii. Malé džihádistické bunky v pásme Gazy ale napriek tomu občas odpaľujú rakety cez hranice.

Skupina Ahfad al-Šaháb-Aknaf Bayt al-Maqdis sa už minulý mesiac neúspešne pokúšala vystreliť raketu na južný Izrael v prvý deň školy. Skupina sa tiež prihlásila k zodpovednosti za raketový útok, ktorý zasiahol Sderot v auguste, keď raketa dopadla medzi dva domy.

Palestínčania dúfajú, v dvoj-štátne riešenie a zriadenie nezávislého štátu na okupovanom Západnom brehu Jordánu spolu s pásmom Gazy. Američanmi vedené rokovania o konečnej mierovej dohode medzi oboma stranami však od roku 2014 zamrzli.

Izrael navyše pokračuje v okupácii palestínskych území a vo výstavbe nových izraelských osád na Západnom brehu, čo podľa Spojených štátov ničí výhliadky na dvoj-štátne riešenie a trvalý mier. Spojené štáty preto Izrael pred jeho plánmi, ktoré prispejú k ďalšej eskalácii napätia, varovali. Rovnakú kritiku a obavy vyjadrilo aj OSN či Veľká Británia.

http://www.timesofisrael.com/idf-hits-gaza-for-second-time-after-rocket-attack-palestinian-media/
http://www.reuters.com/article/us-israel-palestinians-idUSKCN1250NB
http://www.haaretz.com/israel-news/1.746117

ZDROJreuters.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.

1 KOMENTÁR

PRIDAŤ REAKCIU

Please enter your comment!
Please enter your name here