IZRAEL ŽIADA SPOJENCOV, ABY PRESTALI FINANCOVAŤ MEDZINÁRODNÝ TRESTNÝ SÚD

0
58
Zdroj foto: flickr.com/kudumomo (CC BY 2.0)

Izrael v nedeľu uviedol, že loboval u svojich spojencov, ktorí sú členmi Medzinárodného trestného súdu (ICC) potom, ako ICC  začal predbežne vyšetrovať údajné izraelské vojnové zločiny počas minuloročnej letnej vojenskej operácie Protective Edge v pásme Gazy. Izrael chce dosiahnuť, aby súd prestali finančne podporovať.

“Požiadame našich priateľov v Kanade, Austrálii a Nemecku, aby jednoducho zastavili jeho financovanie”, uviedol podľa agentúry Reuters minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman v izraelskom rozhlase.

“Tento orgán nezastupuje nikoho. Je to politický orgán”uviedol Lieberman na adresu Medzinárodného trestného súdu. “Existuje niekoľko krajín – už som ohľadne toho telefonoval – ktoré si tiež myslia, že nie je žiadny dôvod na existenciu tohto orgánu”.

Liberman sa neskôr v Jeruzaleme stretol s kanadským ministrom zahraničných vecí Johnom Bairdom a povedal mu, že vyšetrovanie ICC bolo neodôvodnené.

“Je nepredstaviteľné, aby teroristická organizácia podávala kriminálnu žiadosť proti Izraelu” uviedol. “Hamas používal svojich vlastných civilistov ako ľudské štíty, zatiaľ čo pálil rakety na Izrael. Palestínska samospráva si robí posmech z medzinárodného práva”.

Baird je v regióne na päťdňovej návšteve a absolvuje stretnutia s izraelskými a palestínskymi predstaviteľmi. Už skôr sa v Ramaláhu stretol s ministrom zahraničných vecí palestínskej samosprávy Rijádom Málikim, pričom palestínski demonštranti hádzali do hosťujúceho kanadského konvoja vajíčka a topánky.

Baird v krátkom vyhlásení k novinárom rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu odsúdil.

“Tešíme sa na diskusiu s množstvom otázok, od obchodu cez bezpečnosti až po hlboko poľutovaniahodné rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu” povedal pred stretnutím Liberman.

Baird neskôr zopakoval svoj postoj k rozhodnutiu Medzinárodného trestného súdu aj pri stretnutí s izraelským prezidentom Reuvenom Rivlinom. “Rozhodnutie prokurátora je hlboko ironické, oceňuje teror a rúha sa voči medzinárodnému právu” uviedol Baird. “V súčasnej situácii, teroristické organizácie nenesú zodpovednosť a sú vo vždy víťaznej pozícii – či už terorizovaním občanov Izraela, alebo robením si nárokov voči Izraelu, keď bráni svojich občanov. V medzinárodnom práve je potrebné ujasniť, čo štát môže robiť, aby svojich občanov pred terorizmom ochránil”.

Minulý piatok začal ICC predbežné vyšetrovanie konfliktu v Gaze, pri ktorom bolo podľa údajov z Gazy zabitých 2200 Palestínčanov. Izrael tvrdí, že najmenej polovica z nich boli bojovníci a že vysoký počet civilných obetí bol spôsobený rozmiestňovaním raketometov Hamasu v obytnej zóne. Izraelské obete zahŕňajú 66 izraelských vojakov a šesť civilistov.

Vyšetrovanie však môže pripraviť cestu aj pre stíhanie za vojnové zločiny Palestínčanov.

Premiér Benjamin Netanjahu označil tento krok za “škandalózny” a vo Washingtone povedal, že je “tragickou iróniou”, že židovský štát, ktorý bol zasiahnutý “tisíckami teroristických rakiet … je teraz vyšetrovaný ICC”.

Kanada hrala ústrednú úlohu pri zriaďovaní ICC a je kľúčovým zástancom súdu.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments