IZRAELSKÍ VOJACI ÚMYSELNE STRIEĽALI DO DETÍ,ZDRAVOTNÍKOV AJ NOVINÁROV – TVRDIA VYŠETROVATELIA OSN

0
660
Izraelský snajper pri segregačnom múre, zdroj: flickr.com

Vyšetrovatelia OSN uviedli, že izraelskí vojaci úmyselne strieľali do civilistov a mohli sa dopustiť zločinov proti ľudskosti počas sérii akcií proti palestínskym demonštrantom minulý rok v Gaze, ktoré zanechali 189 ľudí mŕtvych, informovala televízna stanica CBS News.

Izrael odmietol správu vyšetrovateľov ako “nepriateľskú, falošnú a zaujatú” a premiér Benjamin Netanjahu vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že Rada OSN pre ľudské práva “urobila nový rekord v pokrytectve a klamstvách z obsedantnej nenávisti voči Izraelu, jedinej demokracii na Blízkom Východe. ”

Nezávislá vyšetrovacia komisia poverená Radou OSN pre ľudské práva uviedla, že viac ako 6 000 ľudí bolo postrelených vojenskými ostreľovačmi s použitím ostrej munície v snahe potlačiť demonštrantov v blízkosti segregačného plotu.

“Medzi 30. marcom a 31. decembrom sme zistili, že bolo zabitých 189 Palestínčanov – 183 z nich ostrou muníciou,” povedala bangladéšska právnička a členka komisie Sara Hossain. “Hovoríme, že úmyselne strieľali na deti, úmyselne strieľali ľudí so zdravotným postihnutím, zámerne strieľali na novinárov.”

Podľa medializovaných informácií však mohlo pri protestoch prísť o život aj viac než 214 ľudí a podľa ľudsko-právnych organizácií zabili izraelské jednotky v Gaze v roku 2018 celkovo 290 Palestínčanov, z toho 55 neplnoletých.

Komisia uviedla, že mala mandát identifikovať tých, ktorí nesú zodpovednosť za násilie a plánuje odovzdať dôverný materiál s takýmito informáciami vedeniu Rady pre ľudské práva, ktoré by ho mohlo posunúť Medzinárodnému trestnému súdu a vnútroštátnym orgánom.

Izraelská vláda opakovane kritizovala údajnú zaujatosť 47-člennej Rady OSN pre ľudské práva voči Izraelu. Trumpova administratíva minulý rok stiahla zastúpenie USA z tohto orgánu OSN, čiastočne pre spomenutú zaujatosť voči židovskému partnerovi.

Izrael tvrdí, že jeho armáda len chráni hranice krajiny proti násilným pokusom o infiltráciu a obviňuje Hamas, že používa davy ľudí ako krytie pre svoje útoky. Demonštranti podľa nich hádzali na vojakov horiace pneumatiky, granáty a zápalné fľaše a pokúsili sa dostať cez plot. Komisia taktiež obvinila Hamas, ktorý spravuje pásmo Gazy, že počas protestov používal primitívne zbrane a vypúšťal napríklad horiacich drakov. V júli minulého roka bol tiež palestínskym ostreľovačom zastrelený izraelský vojak. Ide o prvú obeť na izraelskej strane od vojenskej operácie Ochranná hrana v roku 2014.

Trojčlenná komisia uviedla, že civilisti, ktorí boli medzi zabitými a zranenými nepredstavovali “bezprostrednú hrozbu”. Poukázali na to, že veľký počet neozbrojených ľudí, ktorí boli zastrelení, vrátane žien, maloletých a lekárov, stáli často stovky metrov od plotu. Komisia uznala prítomnosť násilia na demonštráciách, no odmietla izraelské tvrdenie o “teroristických aktivitách” palestínskych ozbrojených skupín.

Protesty boli na začiatku poháňané požiadavkami “právom na návrat” palestínskych utečencov, ktorých majetok a územia si prisvojil Izrael. Neskôr sa zmenili na týždenné demonštrácie zamerané na uvoľnenie blokády v pásme Gazy. Demonštrácie oficiálne organizoval Hamas, no množstvo demonštrantov odmietalo politickú angažovanosť v protestoch.

Správa vyšetrovateľov bola založená na 325 rozhovoroch a stretnutiach s obeťami, svedkami, vládnymi úradníkmi a členmi občianskej spoločnosti zo všetkých strán a na viac ako 8 000 dokumentoch. Komisia uviedla, že vypočula 15 subjektov z izraelskej strany, vrátane mimovládnych organizácií, no k spolupráci s izraelskou vládou nedošlo.

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na