IZRAELSKÍ VOJACI ÚMYSELNE STRIEĽALI DO DETÍ,ZDRAVOTNÍKOV AJ NOVINÁROV – TVRDIA VYŠETROVATELIA OSN

0
716

Vyšetrovatelia OSN uviedli, že izraelskí vojaci úmyselne strieľali do civilistov a mohli sa dopustiť zločinov proti ľudskosti počas sérii akcií proti palestínskym demonštrantom minulý rok v Gaze, ktoré zanechali 189 ľudí mŕtvych, informovala televízna stanica CBS News.

Izrael odmietol správu vyšetrovateľov ako „nepriateľskú, falošnú a zaujatú“ a premiér Benjamin Netanjahu vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že Rada OSN pre ľudské práva „urobila nový rekord v pokrytectve a klamstvách z obsedantnej nenávisti voči Izraelu, jedinej demokracii na Blízkom Východe. “

Nezávislá vyšetrovacia komisia poverená Radou OSN pre ľudské práva uviedla, že viac ako 6 000 ľudí bolo postrelených vojenskými ostreľovačmi s použitím ostrej munície v snahe potlačiť demonštrantov v blízkosti segregačného plotu.

„Medzi 30. marcom a 31. decembrom sme zistili, že bolo zabitých 189 Palestínčanov – 183 z nich ostrou muníciou,“ povedala bangladéšska právnička a členka komisie Sara Hossain. „Hovoríme, že úmyselne strieľali na deti, úmyselne strieľali ľudí so zdravotným postihnutím, zámerne strieľali na novinárov.“

Podľa medializovaných informácií však mohlo pri protestoch prísť o život aj viac než 214 ľudí a podľa ľudsko-právnych organizácií zabili izraelské jednotky v Gaze v roku 2018 celkovo 290 Palestínčanov, z toho 55 neplnoletých.

Komisia uviedla, že mala mandát identifikovať tých, ktorí nesú zodpovednosť za násilie a plánuje odovzdať dôverný materiál s takýmito informáciami vedeniu Rady pre ľudské práva, ktoré by ho mohlo posunúť Medzinárodnému trestnému súdu a vnútroštátnym orgánom.

Izraelská vláda opakovane kritizovala údajnú zaujatosť 47-člennej Rady OSN pre ľudské práva voči Izraelu. Trumpova administratíva minulý rok stiahla zastúpenie USA z tohto orgánu OSN, čiastočne pre spomenutú zaujatosť voči židovskému partnerovi.

Izrael tvrdí, že jeho armáda len chráni hranice krajiny proti násilným pokusom o infiltráciu a obviňuje Hamas, že používa davy ľudí ako krytie pre svoje útoky. Demonštranti podľa nich hádzali na vojakov horiace pneumatiky, granáty a zápalné fľaše a pokúsili sa dostať cez plot. Komisia taktiež obvinila Hamas, ktorý spravuje pásmo Gazy, že počas protestov používal primitívne zbrane a vypúšťal napríklad horiacich drakov. V júli minulého roka bol tiež palestínskym ostreľovačom zastrelený izraelský vojak. Ide o prvú obeť na izraelskej strane od vojenskej operácie Ochranná hrana v roku 2014.

Trojčlenná komisia uviedla, že civilisti, ktorí boli medzi zabitými a zranenými nepredstavovali „bezprostrednú hrozbu“. Poukázali na to, že veľký počet neozbrojených ľudí, ktorí boli zastrelení, vrátane žien, maloletých a lekárov, stáli často stovky metrov od plotu. Komisia uznala prítomnosť násilia na demonštráciách, no odmietla izraelské tvrdenie o „teroristických aktivitách“ palestínskych ozbrojených skupín.

Protesty boli na začiatku poháňané požiadavkami „právom na návrat“ palestínskych utečencov, ktorých majetok a územia si prisvojil Izrael. Neskôr sa zmenili na týždenné demonštrácie zamerané na uvoľnenie blokády v pásme Gazy. Demonštrácie oficiálne organizoval Hamas, no množstvo demonštrantov odmietalo politickú angažovanosť v protestoch.

Správa vyšetrovateľov bola založená na 325 rozhovoroch a stretnutiach s obeťami, svedkami, vládnymi úradníkmi a členmi občianskej spoločnosti zo všetkých strán a na viac ako 8 000 dokumentoch. Komisia uviedla, že vypočula 15 subjektov z izraelskej strany, vrátane mimovládnych organizácií, no k spolupráci s izraelskou vládou nedošlo.

Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre