JA NIE SOM CHARLIE, JA SOM AHMED

0
154

42 ročný Ahmed Marabet bol zabitý počas jeho stredajšieho hliadkovania v parížskej štvrti neďaleko redakcie časopisu Charlie Hebdo a stal sa poslednou obeťou útoku, ktorý šokoval celé Francúzsko, aj celý svet.

Podľa vyjadrení viacerých médií, vrátane denníka The Guardian, bol Marabet policajt a moslim.

Ahmed Marabet

Na brutálnom videu, ktoré bolo väčšinou z internetu odstránené, je možné vidieť, ako jeden z útočníkov v Paríži vystrelil na Marabeta, zatiaľ čo on leží ranený na zemi a dáva ruky do vzduchu.

Mnoho ľudí na internete si uctieva pamiatku Marabeta, pričom viacerí zdôrazňujú, že je to práve on, kto reprezentuje tvár moderných moslimov a nie ozbrojenci, ktorí v stredu zabili 12 ľudí. Inšpirovaní hashtagom #JeSuisCharlie (JaSomCarlie) používajú hashtag #JeSuisAhmed (JaSomAhmed).

Tento tweet, ktorý napísal spisovateľ a aktivista Dyab Abou Jahjah hovorí: “Ja nie som Charlie, ja som Ahmed. Charlie sa vysmieval mojej viere a kultúre a ja som zomrel počas bránenia jeho práva, aby to mohol robiť”.

Ahmed Shihab-Eldin (z HuffPost) poukázal na “temnú iróniu”, keďže Merabet bol pomenovaný menom rovnakého prorokoa, ktorého sa ozbrojenci údajne snažili pomstiť: “Volám sa Ahmed. A zdieľam rovnaké meno, ako má jeden z dvoch policajtov, zabitých počas dnešného útoku v Paríži #CharlieHebdo. Ahmed Merabet, ktorý mal iba 42 rokov, bol zabitý pred budovou potom, čo sa stretol so strelcami počas jeho hliadkovania v 11. okrsku. Ahmed je tiež jedno z pomenovaní proroka Mohammeda, je odvodené z arabského koreňa slova “hamd”, čo znamená “pochvalu”. Môže byť preložené ako “pochválený”. Je v tom chorá, hlboká a temná irónia, keďže muži, ktorí uskutočnili útok v Paríži, vyhlasovali, že pomstili Proroka Mohameda zavraždením 12 ľudí a pritom zabili muža, ktorý bol sám pomenovaný menom Proroka. Tí, ktorí sa na svet pozerajú prostredníctvom paradigmy my verzus oni sú nebezpeční, pretože zvyčajne ignorujú skutočnosť, že deti Božie sme všetci – nech veríte, že Boh je čokoľvek, alebo ktokoľvek”.

Mnohí uznali Marabeta za vzor a hrdinu. “Ahmed Marabet chránil ľudí. Bol pravou tvárou moderného Islamu. Jeho vrahovia neboli.”

“Skutočný hrdina, ktorý chránil časopis, ktorý si robil žarty z jeho náboženstva.”


A niektorí len povedali Ďakujem.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments