JÁN BARÁNEK VS. JÁN ORLOVSKÝ

0
934

Ján Baránek: Po dlhšom čase som niečo napísal: Komentár Jána Baránka: Poslovia zla (pozn. status s odkazom na článok na sieti facebook)

Ján Orlovský: Pán Baránek, prekvapuje ma, že myslenie analytika ste nepretavili do textu hľadajúceho riešenia, ale len ďalšieho strašenia. Tie „pološialené matky“ z Manchestru totiž neriešia už unavenú metaforu o otrávených malinách, ale hovoria o tom, že ani táto hrôza ich neprinúti nenávidieť ľudí pre inú vieru. Na rozdiel od Vás s muslimami žijú v jednom meste a odmietajú vašu rovnicu muslim = terorista. Spomínate IRA ako „minulosť“ – je rok 1996 a vyše 200 zranených tiež v Manchestri ich rukami taká dávna minulosť? A hovorili sme vtedy o katolicizme ako násilnom náboženstve?
Odborníci hovoria skôr o islamizácii radikalizmu ako radikalizácii islamu, ak vnímate ten rozdiel. Podsúvate aj ďalšiu nepravdivú rovnicu o tom, že migrant = terorista, pričom teroristami sú v drvivej väčšine radikalizovaní občania Západu. Muslimovia sa nepotrebujú meniť viac ako my – aj z Vašich riadkov vidno, že v prvom rade musíme viac porozumieť príčinám, lebo zlé riešenia prinášajú len väčšiu spúšť. Viac prof. histórie na Jeruzalemskej univerzite Y. Harari:

Ján Baránek: Pan Orlovski, podsuvate mi to, co som nenapisal. A co som ani napisat nechcel. Prosim vas, je to v tom texte dost jasne napisane. Chapem, ze ten text je dost dlhy, ale je to tam EXPLICITNE napisane.

Ján Baránek: P. S. Tie rovnice tam naozaj nenajdete. Pokial by mi to podsuval nejaky neskonceny stredoskolak, prosim. Ale kde ste to tam nasli vy???

Ján Orlovský: Metafora s malinami napríklad – vnímam ju tak, že pokiaľ neviem zistiť, ktorá je jedovatá, nesmiem sa dotknúť celej misy, tj isté spoločenstvo pokiaľ nezabezpečí svoju „čistotu“ od terorizmu nemá právo spolunažívania s nami – mýlim sa?

Jan Baránek: Ako sa to vezme. V zasade sa nemylite. „V zasade“ znamena, ze zlyhali aj nase bezpecnostne sluzby a najma fakt, ze sem prislo niekolko sto tisic ludi bez identifikacie. Svojho casu som pochodil Blizky vychod, osobne som hovoril o tomto probleme aj s J. Rabinom a S. Peresom. Samozrejme, asi ich treba brat s rezervou, ale ich nazory by som sa tu ani neodvazil zverejnit. Kazdeho z nas nieco formuje. Poznal som palestinskych studentov na VS, som o dost starsi, ako vy, ktori boli velmi mili… Skoncili s kalasnikovom v ruke. Bolo to davno. Ale prosim vas – mam pocit, ze stale som asi jediny, kto tu verejne povie, ze nech maju mesitu. Z nej sa totiz stal akysi symbol „si za, si proti“. A toto odmietam. Mne ide o nieco celkom ine. Zle sa mi pise na mobile. Ale je to v tom texte.

Jan Orlovský: Oponoval by som v tom, že najskôr zlyhali politické reprezentácie v Európe, ktoré odmietali prevenciou riešiť velky pohyb ludí počínajúc týmto storočím a bezp sily uz boli postavené len pred nezvládnuteľný stav. Za tú mešitu vďaka, žiaľ SNS sa zmenou zákona postarala o to, že náboženská sloboda zostala u nás len na papieri. Ja sa len domnievam, že premisa „zmeňte sa a bude vám vyhovené“ nezafunguje, lebo väčšina muslimov sa meniť nemusí. Background checks je samozrejmosť každého prijímacieho procesu všade na svete a na rozdiel od Nemecka sa k nám nik netlacil a kapacitne to preto vieme zvládnuť. Chýba len vôľa.

Ján Baránek: V tomto sa celkom nezhodneme. Teda v miere toho, ako sa maju prisposobit. Ostatne je samozrejme na diskusiu a tem by som problem ani nevidel.

Ján Baránek: :-)

Partick Frank: O stavbe mešity nerozhoduje SNS ani žiadna iná politická strana, ale územne príslušný stavebný úrad.

Ján Orlovský: Áno Patrick, len aj týmto úradom sa ľahšie argumentuje, že „načo, keď nie sú ani registrovaná cirkev“.

Patrick Frank: Jan Orlovsky Môžete to doložiť nejakou konkrétnou skúsenosťou, alebo to sú len také všeobecné drísty typu „určite by to boli urobili, keby sa to bolo mohlo dalo…“?

Ján Baránek: Pani, prosim vas, klud. Mam zly pocit, ked su hadky pod mojimi prispevkami. Ked som nervozny, vzdy mi pomoze, ked si idem zajazdit na kona, alebo manzelkine nadro. Skuste nieco podobne. :-)

Ján Orlovský:
:-) rešpektujem prianie p. Baranka, tak len toľko, že p. Hasna z Islamskej nadácie má k tomu celý príbeh…

(Pozn. texty sú v pôvodnom znení, bez úpravy diakritiky a gramatických chýb. Ján Baránek je politológ z agentúry Polis Slovakia, Ján Orlovský je výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti)

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre