JOSEPH BLATTER: VERÍM V BOHA A V SEBA SAMÉHO

0
75
Ilustrač (Foto: Ricardo Stuckert/ABr - Agência Brasil, Licensed under the Creative Commons Attribution 3.0 Brazil | Wikimedia Commons)

(Rozhovor zo SonntagsZeitung) Prezident FIFA (pozn. Medzinárodná futbalová federácia) Joseph S. Blatter chce futbalom tvoriť mier a na Majstrovstvách sveta (MS) v Rusku a Katare trvá.[sociallocker]

FIFA za posledný rok zarobila 141 miliónov dolárov. Keď ste sa pred 16 rokmi stali prezidentom, svetový futbalový zväz zaznamenával červené čísla. Pod Vašim vedením FIFA nazhromaždila rezervu 1,5 miliardy dolárov. Čo robí FIFA so všetkými tými peniazmi?

Potrebujeme tieto peniaze pre prípad, ak by sa niekedy Majstrovstvá sveta nemohli uskutočniť. Bola by to výnimočná situácia. Bežné náklady a rozvojové programy by sme museli aj napriek tomu financovať. S týmito peniazmi by sme dokázali prekonať krízovú udalosť.

Je možné, aby sa majstrovstvá sveta neuskutočnili?

Je to úplne možné, napríklad ak by hostiteľskú krajinu Majstrovstiev sveta postihla prírodná katastrofa, alebo došlo k politickým nepokojom, alebo vojnovému konfliktu.

O tri roky by sa mali uskutočniť MS v Rusku, ktoré je v priebehu ukrajinského konfliktu konfrontované so sankciami Západu. Neobávate sa, že by sa MS v Rusku nedokázali uskutočniť?

Poisťujeme sa pre prípad akýchkoľvek mimoriadnych udalostí, avšak MS 2018 v Rusku sa uskutočnia.

Mohlo by to viesť k bojkotu západných štátov.

To by bolo zlé. Bolo by chybou, keby sa Rusko izolovalo. Je to kontraproduktívne. Majstrovstvá sveta podporujú mier. Z tohto dôvodu pre nás zrušenie, alebo posunutie MS v Rusku nie je žiadnou témou. 

Ani MS 2022 v Katare? Táto voľba vám priniesla iba problémy. Nedávalo by väčší ekonomický zmysel Kataru usporiadanie majstrovstiev odobrať a preniesť ich do inej krajiny?

Nie. Vybrali sme Katar. Teraz ideme do Kataru.

Aj v prípade, že vytvára problémy?

Žiadny problém už neexistuje. Pretože sme sa rozhodli, že MS sa v novembri a decemberi 2022 konať budú.  Okrem výhrad z dôvodu pracovných podmienok na štadióne, sú teraz všetky problémy vyriešené. Pre mňa je nemysliteľné, aby sme Katar odložili, alebo zrušili.

Áno, vy musíte dokonca na MS trvať, keďže FIFA je na konaní šampionátu finančne závislá.

Cez 90% našich príjmov pochádza z MS. Preto je dôležité, že máme dostatok peňazí odložených bokom, keby sa raz niečo nepodarilo.

MS sú vaším hlavným zdrojom príjmov. Nemali by ste ich preto rozšíriť? Napríklad zvýšiť počet účastníkov?

Nie, ja som proti tomu. MS prebiehajú dobre s 32 účastníkmi a trvajú po dobu jedného mesiaca, čo je ideálny časový úsek.

Ďalší účastníci a dlhšie trvanie prinesie ďalšie príjmy od sponzorov.

Nie, to nie je pravda. Máme to dôkladne zvážené. Už by to neprinieslo viac príjmov z televíznych práv a sponzorstva. Na rozširovanie MS nevidím dôvod. Bolo by to znižovanie kvality a to by nebolo dobre prijaté zo strany sponzorov.

A tých akiste nechcete odradiť, najmä keď po posledných MS odstúpili dvaja hlavní sponzori Sony a Emirates.

Tí odstúpili z finančných dôvodov, čo chápem.

Ale zo strany sponzorov existuje kritika aj v dôsledku korupčnej správy amerického  vyšetrovateľa Michaela Garciu, ktorý  skúmal obvinenia z korupcie proti Kataru a Rusku a odstúpil.

Sponzori boli Garciovou správou a odstúpením podráždení. Ale ja som každému napísal list.  Jediný sponzor, ktorý nebol spokojný je Johnson & Johnson. Všetci ostatní nám zostali lojálni.

Ale imidž FIFA utrpel. To zahŕňa ekonomické riziká. FIFA musí mať tiež ekonomický záujem, pokračovať v procese reforiem, ktorý sa začal v roku 2011.

Refrormný proces sa ešte neskončil. Pre našu dôveryhodnosť je veľmi dôležitý. Sľubujem, že ak budem v máji opätovne zvolený, bude v mojom piatom období popohnaný.

Budete potom pokračovať s cieľom stanoviť priority v reformnom procese?

To dnes ešte nehovorím. Pre túto chvíľu poviem len toľko, že reformný proces zintenzívnim. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa mohla dôveryhodnosť FIFA zvyšovať. Tu musíme zapojiť všetky súčasti FIFA.

Myslíte národné asociácie, ktoré na finančnom úspechu FIFA participujú. Budete od zväzov požadovať viac zodpovednosti a zároveň zvšovať príspevky?

Nemôžeme zväzom iba dávať peniaze, oni musia mať aj svoju zodpovednosť. 70 percent našich výnosov sa vracia naspäť do systému, okrem iného vo forme rozvoja a financovania, ktoré je k dispozícii všetkým 209 členským organizáciám. Avšak nie v zmysle dať všetkým zväzom bohatých krajín ako sú Nemecko, Francúzsko, alebo Švajčiarsko viac peňazí. Namiesto toho sme umožnili zväzom chudobných krajín z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky participovať na našom ekonomickom úspechu. 

Chcete futbalom budovať viac spravodlivosti?

Futbal musí zohrávať socio-kultúrnu úlohu. Máme dosah na 1,6 miliardy ľudí. FIFA je prostredníctvom pozitívnych emócií, ktoré futbal iniciuje, vplyvnejšia než akákoľvek krajina na svete, alebo akékoľvek náboženstvo. My hýbeme masou. Chceme to využiť na vytváranie mieru, spravodlivosti a zdravia vo svete.

Chcete zlepšiť svet. Namiesto toho Vám bude vždy vytýkaná korupcia.

Hnevá ma to. V skutočnosti, 11 z 22 členov výkonného výboru, ktorý rozhodlol o usporiadaní MS v Rusku a Katare, tam už nie je. Mimochodom ja sám som bol ako federálnym súdom, tak aj etickou komisiou FIFA, obvienania z korupcie zbavený.

Ak by ste sa po piaty krát stali prezidentom, ako chcete FIFA ďalej rozvíjať?

Chcel by som posilniť a výnosnejšie organizovať MS žien. Ženské MS by mali nadobudnúť podobný lesk, ako mužské MS. Budúcnosť futbalu je ženská. Potom by sme ďalej podporovali program “Futbal pre zdravie” – globálnu kampaň súvisiacu s prevenciou v oblasti medicíny.

Máte 79 rokov. Prečo chcete byť znova prezidentom FIFA?

Pretože si to želá väčšina zväzov. Môj otec vždy hovoril: Odpočívať môžeš na cintoríne.

Kde na to čerpáte energiu?

Z mojej hlbokej viery. Som veľmi pobožný človek. Verím v Boha. A verím v seba sámeho. To je dôvod, prečo dokážem plniť svoje úlohy bez ohľadu na vek. A je tu ešte jeden dôvod, prečo sa cítim tak dobre …

Vaša priateľka Linda Gabrielianová?

Áno, mám novú lásku. Mám po mojom boku úžasnú ženu. Tá mi dodáva veľa sily.

A dá sa zabudnúť na verejnú kritiku Vašej osoby?

Kedysi ma kritika zabolela. Dnes ju beriem pokojne. Znesiem toho veľa. Bohužiaľ často sa zabúda, čo sme pre spoločnosť spravili. Aj vo Švajčiarsku. Lokalite Zürich prinášame hrubú pridanú hodnotu vo výške 400 miliónov frankov ročne a podporujeme mesto Zürich 20 miliónmi frankov pre miestny šport. Švajčiarsku platíme dane vo výške okolo 34 miliónov frankov.

Priali by ste si viac vďačnosti?

Určite. Keď som zdvorilý, kritika u mňa naráža na nepochopenie. Keď som menej diplomatický, nazývam tých čo kritizujú FIFA a mňa závistlivcami. Niekedy ma večne neopodstatnené obvinenia trápili. Pritom dávame Švajčiarsku tak veľa – aj FIFA múzeom na Bahnhof Enge v strede Zürichu.

Ako napreduje výstavba?

Otvorenie je plánované na začiatok roka 2016 .. To je môj odkaz. To je naše ocenenie pre Zürich napriek trvalej kritike. Mnohokrát som v Zürichu oslovený okoloidúcimi a dostávam veľa pozitívnych ohlasov. Ľudia z ulice si nás vážia viac než niektorí miestni politici v Zürichu a niektorí národní politici vo federálnom Berne. Pritom politici by mohlí z našej siete ťažiť.

V poslednej dobe ste sa stretol pápežom a niekoľkokrát s ruským prezidentom Putinom. Obaja sú rovnako ako vy častokrát tvrdo kritizovní.

František je žiariace svetlo, ktoré na mňa urobilo dojem. Prezident Vladimír Putin je častokrát nespravodlivo kritizovaný. Futbal stavia mosty. To je moja úloha: Chcem pomocou futbalu budovať mier vo svete. Pretože futbal pomáha zbližovať nepriateľov. Teraz to svet potrebuje viac, než inokedy.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments