Na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO 16. novembra 2004 v Benátkach bol za jedného z jeho podpredsedov zvolený poslanec NR SR za SDKÚ Jozef Banáš. Stal sa tak zástupcom nových desiatich členských krajín a jeho kolegami vo funkcii budú zástupcovia Holandska, Kanady, Talianska a Turecka. Jeho mandát bude trvať dva roky a o rozdelení kompetencií piatich novozvolených podpredsedov by sa malo rozhodnúť asi do polovice decembra. Zásluhu na jeho zvolení má podľa Jozefa Banáša skvelá reputácia Slovenska v medzinárodných inštitúciách”, ako aj perfektné zorganizovanie jarného zasadnutia PZ NATO v Bratislave” a aktívne pôsobenie celej päťčlennej slovenskej delegácie”.[sociallocker]
Poslanec NR SR a podpredseda PZ NATO Jozef Banáš nám v tejto súvislosti poskytol krátky rozhovor.
Čo je podľa vás hlavnou úlohou, pred ktorou stojí NATO v tejto chvíli?
NATO sa musí primárne venovať dokončeniu aktuálnych misií – Afganistan a Balkán. Rozhodujúcou úlohou v súčasnosti je znovunastolenie transatlantickej dôvery najmä medzi Francúzskom a USA. Treba si uvedomiť, že bez USA je efektívnosť NATO podstatne relativizovaná. Po nedávnom vstupe tri plus sedem krajín bude potrebné spoluprácu v NATO prehĺbiť. Treba definovať budúcu spôsobilosť európskej bezpečnostnej a obrannej politiky. Je potrebné čo najskôr uviesť do života battle groups – jednotky rýchleho nasadenia. Pochopiteľne, prioritou ostáva boj proti terorizmu a šíreniu zbraní hromadného ničenia a tiež dobré vzťahy s Ukrajinou a Ruskom.
V rozhovore pre médiá ste prejavili záujem sústrediť sa na upevnenie vzťahov s Ukrajinou, Ruskou federáciou
a Balkánom. Nastane podľa vás zmena v postoji Ukrajiny k NATO v prípade volebnej výhry opozičného kandidáta Viktora Juščenka?
Áno, prejavil som záujem v rámci mojej novej funkcie viac sa venovať vzťahom PZ NATO s Ruskom a Ukrajinou. Máme na to spomedzi členských krajín najlepšie historické, geografické i emocionálne predpoklady. Je prioritným bezpečnostným záujmom SR mať na východnej hranici stabilnú, demokratickú, priateľskú krajinu. Nemyslím si, že po prípadnom víťazstve Viktora Juščenka príde k dramatickému obratu vo vzťahu Ukrajiny k NATO. Každý ukrajinský líder bude musieť rešpektova globálne a bezpečnostné záujmy Ruska, ktoré má na Kryme základne s jadrovými zbraňami. Som trochu pesimistom, čo sa týka našich možností vo vzťahu k Srbsku a Čiernej Hore ako aj k Bosne a Hercegovine. Zdá sa mi, že ambíciu sprostredkovateľa bude viac deklarovať Slovinsko.
Niektorí odborníci sa nazdávajú, že vzťahy Ruska a NATO sú priveľmi intenzívne a že podpísaním Zakladajúceho aktu NATO – Rusko sa Rusko stalo de facto členom Aliancie, čo do istej miery relativizuje zmysel jeho existencie ako ochrancu novopristúpených krajín pred prípadnými revizionistickými snahami Ruska.
Nemyslím si, že vzťahy NATO – Rusko sú veľmi intenzívne, sú korektné. Tiež si nemyslím, že by po vstupe Ruska stratilo NATO význam. Je to však ozaj hypotetická úvaha, pretože Rusko členom NATO tak skoro nebude. Elita ruskej armády je ešte stále poznačená starými stereotypmi, podľa ktorých je NATO nepriateľ. I v PZ NATO je stále cítiť vysokú mieru nedôvery najmä starších ruských poslancov voči NATO. Taktiež globalizujúci sa svet bude logicky podporovať inklináciu Ruska k NATO. Bolo by fatálnou chybou NATO dať Rusko na dištanc. Podobné platí aj pre vzťah NATO s Ukrajinou.
Máte radosť zo svojho zvolenia?
Isteže mám radosť zo svojho zvolenia, považujem to za úspech Slovenskej republiky, je to najvyššia volená funkcia, ktorú doposiaľ Slovák v medzinárodných intitúciách dosiahol. Na úspechu sa podieľali tri faktory:
a) výborné meno a imidž Slovenska medzi poslancami Parlamentného zhromaždenia NATO, (veľmi rezonovala napr. skutočnosť, že premiér Mikuláš Dzurinda je jediným premiérom z nových členských krajín, ktorý je po druhýkrát za sebou predsedom vlády),
b) výborná organizácia jarného parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave v máji,
c) samotné pôsobenie delegácie NR SR.
Pochopiteľne dôležitou skutočnosťou bolo, že som sa stal takpovediac kandidátom nových desiatich členských krajín. [/sociallocker]
(Modré správy – pravidelný tematický, diskusný a informačný bulletin členov a sympatizantov SDKÚ, december 2004)